Duchowni, pracownicy wyższych uczelni, lekarze i ludzie innych zawodów – łącznie dwadzieścia osób dostąpi w dniach 5-7 czerwca w Kielcach ceremonii inwestytury, czyli włączenia w szeregi Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Karol B. Szlenkier, od 2008 r. zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie wyjaśnia, że inwestytura odbędzie się na zaproszenie bp. Kazimierza Ryczana, który jest członkiem zakonu od początku ustanowienia zwierzchnictwa narodowego w naszym kraju. Siedziba zwierzchnictwa mieści się w Miechowie (diecezja kielecka, województwo małopolskie) – kolebce bożogrobców od XII wieku.
Główne uroczystości kieleckiej inwestytury będą się odbywały przed dwa dni. W piątek 6 czerwca zaplanowano Liturgię Czuwania i Mszę w kościele św. Wojciecha, a w sobotę 7 czerwca – główną Mszę św. w Bazylice Katedralnej. Wcześniej, w czwartek 5 czerwca, odbędzie się czuwanie w kościele akademickim św. Jana Pawła II.
W ramach inwestytury kandydaci do zakonu wypowiedzą podczas specjalnej liturgii uroczyste ślubowanie rycerskie w obecności biskupa, następnie podpiszą tekst przysięgi i złożą dokument na ołtarzu. Dokona się wtedy także poświęcenie strojów i dystynktoriów zakonnych. Inwestytura przewiduje również uroczyste pasowanie na rycerza, przyjęcie dam i kawalerów oraz osób duchownych. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W inwestyturze biorą udział wszyscy członkowie zwierzchnictwa w Polsce oraz zaproszeni goście.
„Zjazd w Kielcach będzie okazją do wspólnej zakonnej modlitwy, ale również do miłego spotkania wszystkich konfratrów z Polski i zaproszonych gości z zagranicy” – poinformował Karol B. Szlenkier.
Inwestytury odbywają się zasadniczo co roku 1996 r., w różnych miastach Polski, na zaproszenie biskupów diecezjalnych.
Zgromadzenie bożogrobców powstało w Jerozolimie w 1114 r. Głównym zadaniem zakonników była straż przy Grobie Chrystusa oraz opieka nad przybywającymi tu licznie pielgrzymami. Zakon od początku cieszył się prestiżem w Europie.
Do Polski bożogrobcy przybyli w XII wieku, osiedlając się w Miechowie. Wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf, powracając z Ziemi Świętej. Ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.
W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem. W 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.
Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. mianowano kard. Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce.
Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi. Działa w ponad 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko 100 szkół. Zakon liczy 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego ok. 240 osób. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Jego Ekscelencja Karol Bolesław Szlenkier, Polski Zwierzchnik Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie zaprasza na Inwestyturę do Zakonu, która odbędzie się w Kielcach w dniach od 5-7 czerwca 2014 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl