W dniach od 6 - 7 czerwca 2014 r. w Kielcach odbywa się Inwestytura Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Na mocy dekretu Wielkiego Mistrza Jego Eminencji kard. Edwina Fredericka O'Briena, w poczet członków Zakonu zostaną włączeni w sobotę niżej wymienieni kandydaci:
1. Ryszard Dzieszyński z Krakowa
2. ks. prałat Stanisław Gasiński z Praszki
3. prof. Kazimierz Głowniak z Lublina
4. ks. Mirosław Kaczmarczyk z Miechowa
5. Irena Kropiwnicka z Wałbrzycha
6. prof. Janusz Niczyporuk z Lublina
7. Andrzej Pałka ze Skrzyszowa
8. Halina Pietrzyk z Miechowa
9. Marzena Siedlikowska z Gdyni
10. Krzysztof Siedlikowski z Gdyni
11. ks. prałat dr Teofil Siudy z Częstochowy
12. Jerzy Wiktor Szklarewicz z Tomaszowa Mazowieckiego
13. Maria Szuba z Mianocic k. Książa Wielkiego
14. dr Anna Tokarska z Kielc
15. Jadwiga Trzaska z Michałowic
16. Tadeusz Trzaska z Michałowic
17. Ryszard Woźniak z Kielc
18. ks. kanonik Jerzy Henryk Ważny z Lublina
19. dr Bogusława Ziętek-Kowalczyk z Łodzi
20. Jan Żebrak z Miechowa-Charsznicy
(razem 20 osób / 7 dam i 13 kawalerów / w tym 9 świeckich i 4 duchownych)
Pragniemy także poinformować, że Inwestytura J. E. abp. Zygmunta Zimowskiego odbędzie się w niedzielę, 15 czerwca 2014 r. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie. Ksiądz Arcybiskup tego dnia będzie sprawował uroczystą Eucharystię, inaugurującą Wielką Nowennę ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego. Odtąd co miesiąc, aż do 2033 r. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie biskupi i kapłani – członkowie naszego Zakonu, będą sprawować Msze św. ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego, jako przygotowanie do Wielkiego Jubileuszu 2000 lat od Zmartwychwstania Chrystusa.
Działalność Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie
Palestyna z Jerozolimą stanowią kolebkę chrześcijaństwa. Są ziemską Ojczyzną Chrystusa. To właśnie dlatego jest to Ziemia Święta, ziemia naznaczona największymi świętościami chrześcijan w tym: Nazaret, Betlejem i Jerozolima z Wieczernikiem, Kalwarią i Grobem Jezusa. Przez wieki dążyły tam rzesze pielgrzymów, by "podjąć gorące modlitwy i wzmóc dobre dzieła". Nie była to jednak ziemia zaznająca pokoju. Kolejni zdobywcy tych ziem wprowadzali swoje porządki, często ogniem i mieczem prześladując miejscowych wyznawców Chrystusa. Arabowie, którzy od VII wieku zaczęli przejmować kontrolę nad krajami śródziemnomorskimi, opanowali również Palestynę.
Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie.
Po upadku Królestwa Jerozolimskiego główna ich siedziba znajdowała się w Perugii w północnych Włoszech. Grupa rycerzy nosząca białe odzienie z czerwonym pięciokrzyżem Godfryda z Bouillon czyli krzyżem Jerozolimskim posługiwała zbrojnie w miejscach świętych. Stała się ona z czasem oddzielnym zakonem rycerskim. Zakon stracił jednak na znaczeniu po upadku Akki i jako jednolita formacja uległa rozproszeniu. Jego gałąź duchowna- Zakon Kanoników Regularnych po okresie wielkiej świetności znacznie się osłabił.
Sławnymi z czasem stały się inne zakony rycerskie jak: Templariusze, Joannici zwani później maltańczykami i Krzyżacy. W Europie, Zakon odnowił się w 1304 roku, ale jego organizacja przypominała bardziej bractwo niż zakon. Do właściwej struktury zakonu rycerskiego został przywrócony w drugiej połowie XIX wieku. W 1847 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Podstawowym celem wznowionego Zakonu Rycerskiego jest wspieranie Chrześcijan w Ziemi Świętej i Łacińskiego Patriarchy w Jerozolimie.
Bożogrobcy w Polsce
Pierwszym domem Bożogrobców w Europie był Miechów. Do Polski Bożogrobców sprowadził w 1163 r. Jaksa z Miechowa i osadził ich w swych dobrach. Miechowici, bo tak też byli nazywani, otrzymali liczne nadania od książąt, możnowładców, biskupów. Rozkwit Zakonu Bożogrobców miał miejsce w XV wieku, a miechowskie sanktuarium Bożego Grobu stało się jednym z najprężniejszych ośrodków zakonu. Bożogrobcy wprowadzili do Polski liturgię i nabożeństwa zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej, wcześniej w naszym kraju nieznane. Spopularyzowali m.in. budowę symbolicznego Bożego Grobu w Wielki Piątek. Organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i w drugą niedzielę po Świętach Wielkanocnych. Oprócz działalności duszpasterskiej członkowie zakonu zajmowali się szpitalnictwem, a w końcowym okresie istnienia również szkolnictwem. W wyniku działań zaborców w XVIII w. Zakon uległ kasacji.
W Polsce Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został ustanowiony 8 grudnia 1995 r. decyzją Kardynała Wielkiego Mistrza Giuseppe Caprio, a w 1996 roku odbyła się pierwsza Inwestytura w Warszawie. Pierwszym Wielkim Przeorem Polskiego Zwierzchnictwa został Prymas Polski Ks. Kardynał Józef Glemp.
Siedziba Zakonu
Siedziba Zakonu znajduje się w klasztorze położonym przy kościele Św. Onufrego na Janikulum w Rzymie. 15 września 2012 r. w gmachu dawnego klasztoru bożogrobców w Miechowie, została poświęcona i otworzyła swoje podwoje stała siedziba Zwierzchnictwa Zakonu w Polsce.
Zadania, struktura i hierarchia władzy Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie
Szczególnym zadaniem Zakonu jest troska o Miejsce Święte w Jerozolimie i obowiązki wobec Kościoła w Palestynie. Należy podkreślać, że charytatywna działalność Zakonu powinna tkwić korzeniami w duchowości jego członków. Zakon posiada osobowość prawną prawa kanonicznego.
Do Zakonu Rycerskiego przyjmowane są osoby świeckie i duchowne w randze kawalerów a od końca XIX wieku również kobiety w randze dam. Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został powołany przez Stolicę Apostolską i dlatego włączony jest całkowicie w strukturę Kościoła Powszechnego. Najwyższą władzę zakonną stanowi Kardynał Wielki Mistrz, mianowany przez Ojca Świętego, oraz Łaciński Patriarcha w Jerozolimie.
Dziś Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy ok. 20 tys. członków na świecie. Głównie w krajach europejskich, ale również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na Dalekim Wschodzie.
Obecnie Wielkim Mistrzem Zakonu jest Jego Eminencja Kardynał Edwin Frederick O'Brien, a Wielkim Przeorem Zakonu jest Patriarcha Łaciński Jerozolimy Jego Błogosławioność Arcybiskup Fuad Twal.
Zgodnie ze statutem celami Zakonu są:
1) umacnianie u członków Zakonu praktyk życia chrześcijańskiego, w absolutnej wierności Papieżowi i nauczaniu Kościoła, przestrzegania zasad miłości bliźniego, skoro Zakon jest fundamentalnym środkiem pomocy dla Ziemi Świętej.
2) wspomaganie i krzewienie działań oraz instytucji kultowych, charytatywnych, kulturalnych i socjalnych Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej, zwłaszcza działających w Łacińskim Patriarchacie Jerozolimy, z którym Zakon utrzymuje tradycyjne związki.
3) zachowywanie i krzewienie wiary na danym terenie, informowanie o sprawach dotyczących Ziemi Świętej katolików rozsianych po całym świecie, zjednoczonych miłością bliźniego i symbolem Zakonu, a także wszystkich braci chrześcijan.
4) obrona praw Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej.
Inwestytury
Inwestytura jest obrzędem liturgicznym, podczas którego do Zakonu przyjmowani są nowi jego członkowie. W czasie inwestytury kandydaci składają uroczyste ślubowanie wykonywania obowiązków kawalera(damy) wnikających ze statutu Zakonu;. W ślubowaniu tym członkowie zobowiązują się do:
1) „walki o królestwo Chrystusa, o rozszerzanie się Kościoła i podejmowanie posługi charytatywnej”;
2) zachowywania się i działanie zawsze i wszędzie w sposób przynoszący cześć Chrystusowi i Jego Kościołowi;
3) przestrzegania konstytucji Zakonu.
Przywilej należenia do Zakonu wymaga od jego członków:
- pobożności, uczestnictwa w działalności Kościoła, apostolatu świeckiego, dyspozycyjności w służbie dla Kościoła, zmysłu ekumenicznego, przejawiającego się zwłaszcza w żywym zainteresowaniu problemami wyznaniowymi w Palestynie.
Kandydatem na członka zakonu zostać może osoba o wyżej wymienionych cechach rekomendowana przez jednego z członków zakonu, która przeszła niezbędny okres stażu. Obrzędy inwestytury w Polsce odbywały się już w Warszawie, Miechowie, Krakowie, Gnieźnie, Wrocławiu, Katowicach, Radomiu, Częstochowie, Białymstoku, Łowiczu, Sosnowcu, Gdańsku oraz Lublinie.
Dzieła w Ziemi Świętej
Głównymi dziełami polskiego Zwierzchnictwa w Ziemi Świętej są dzieła wspierające Patriarchę Łacińskiego Jerozolimy szczególnie związane z utrzymaniem niektórych placówek szkolno wychowawczych dla dzieci a także wykonywane remonty w obiektach sakralnych. Szczególnym patronatem Polskich Bożogrobców jest otoczona działalność sióstr Elżbietanek prowadzących Dom Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie
Organizatorzy w imieniu Zwierzchnika Zakonu J. E. Karola Szlenkiera serdecznie dziękują Księdzu Biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi za przewodniczenie Uroczystości Inwestytury OESSH w Kielcach oraz władzom miasta i województwa za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości i jej podniosłą oprawę.
Po wstępnych obrzędach przygotowania w czwartek – dzisiaj (piątek) będzie uroczyste poświęcenie szat: dystyngtoriów zakonnych oraz złożenie przysięgi przez kandydatów. Natomiast w sobotę o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej będzie mieć miejsce główna liturgia Inwestytury.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego
Ks. Parałat Stanisław Słowik OESSH
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl