Jędrzejów: Abp Celestino Migliore ogłosił patronem miasta bł. Wincentego Kadłubka

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore ogłosił bł. Wincentego Kadłubka patronem miasta Jędrzejowa podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka – w kościele archiopactwa cystersów, gdzie błogosławiony zmarł i gdzie spoczywają jego doczesne szczątki.

Eucharystię pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore koncelebrowali m.in. biskup kielecki Jan Piotrowski, biskup pomocniczy Marian Florczyk, opat jędrzejowskich cystersów – o. Edward Stradomski, ojcowie cystersi z Wąchocka. W uroczystości wzięli udział także: senator PiS Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski – Agata Wojtyszek, poseł Krzysztof Lipiec oraz władze samorządowe Jędrzejowa z burmistrzem Marcinem Piszczkiem.

Bp Jan Piotrowski odczytał dekret Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (z 25 listopada 2015 r.) potwierdzający wybór patrona, o co od kilku lat zabiegali samorząd i mieszkańcy miasta oraz diecezja kielecka.

Kongregacja d/s Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka potwierdziła dekretem, że „Błogosławiony Wincenty Kadłubek, biskup, jest u Boga patronem miasta Jędrzejowa (…) ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi, które stosownie do rubryk za tym idą”.

W dekrecie podkreślono także, że „duchowieństwo i wierni miasta Jędrzejowa otaczali i wciąż otaczają szczególnym i nieustannym kultem Błogosławionego Wincentego Kadłubka, który zrzekłszy się urzędu Biskupa Krakowskiego, zaczął prowadzić życie ascetyczne w klasztorze jędrzejowskim”.

„Bł. Wincenty Kadłubek jest postacią historyczną, dość odległą w czasie, ale bliską nam duchowo” – mówił w homilii nuncjusz apostolski Celestino Migliore.

Nuncjusz zauważył, że patron Jędrzejowa, pomimo rycerskiego pochodzenia i wysokiej pozycji społecznej, był „Bożym człowiekiem, stojącym blisko ludzi (…). Wśród swoich priorytetów ustawił nie własne korzyści i swoją osobistą chwałę, ale służbę Bogu i braciom”. Nuncjusz wyraził zadowolenie z dobrej współpracy w staraniach o patronat dla miasta ze strony samorządu Jędrzejowa, różnych miejskich instytucji oraz ojców cystersów. "Wszyscy pracują dla wspólnego dobra, dla miasta Jędrzejowa” – podkreślił.

Po Mszy św. nastąpiło procesjonalne przejście do kaplicy bocznej bł. Wincentego Kadłubka z ołtarzem w kształcie trumienki. Tam oddano cześć relikwiom patrona Jędrzejowa.

Starania w sprawie patronatu dla Jędrzejowa trały od kilku lat. Zbieranie podpisów dla poparcia idei rozpoczęło się w Jędrzejowie jesienią 2012 roku - 13 tys. mieszkańców podpisało się pod deklaracją.

Z kolei jeszcze w październiku 2011 r., w efekcie osobistego spotkania delegacji cystersów i radnych jędrzejowskich z kard. Stanisławem Dziwiszem, na wniosek opata jędrzejowskiego oraz burmistrza Jędrzejowa - kardynał Dziwisz ustanowił postulatorów procesu kanonizacyjnego bł. Wincentego Kadłubka. Otwiera to drogę do zakończenia trwającego wiele lat procesu kanonizacji.

Opactwo jędrzejowskie powstało ok. 1140 r., jako filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Przebudowany później kościół ponownie konsekrował w 1210 r. biskup krakowski Wincenty Kadłubek.

Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1160 r. we wsi Karwów koło Opatowa. Był biskupem krakowskim, historiografem, człowiekiem wielkiej wiedzy i kultury, reformatorem Kościoła oraz doradcą panujących. Dobrowolnie zrezygnował z biskupstwa, aby zostać mnichem. Pieszo przywędrował w tym celu z Krakowa do Jędrzejowa. Na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego spisał po łacinie „Kronikę Polski” (niestety spłonęła). Wprowadził zwyczaj palenia wiecznej lampki przed tabernakulum. Zmarł 8 marca 1223 r. w Jędrzejowie. Został ogłoszony błogosławionym w 1764 roku – beatyfikował go Klemens XIII.

Bł. Kadłubek jest drugim patronem diecezji kieleckiej (wspomnienie 9 października). Jego relikwie powędrowały stąd do ponad kilkudziesięciu polskich i zagranicznych kościołów.

W Jędrzejowie organizowane są szkolne konkursy wiedzy o bł. Kadłubku oraz są mu dedykowane biegi uliczne, a także wydarzenia naukowe i kulturalne popularyzujące patrona. Odpusty ku czci bł. Wincentego mają wielowiekową tradycję.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Dekret Kongregacji - po łacinie

Zobacz: Dekret Kongregacji - po polsku