Biskupi kieleccy, ok. 20 parafii, gminy oraz tysiące osób prywatnych zbierają makulaturę na budowę studni w Sudanie. Akcja rozrasta się błyskawicznie – w ciągu dwóch miesięcy zebrano 16 tys. zł, co stanowi ok. 30 procent kosztów inwestycji. Budowa studni w Sudanie kosztuje ok. 45 tys. zł. Potrzeba na to 140 ton makulatury. 1 kg makulatury to 75 litrów potencjalnej wody.
„Bp Marian Florczyk pieczołowicie zbiera makulaturę, do bp. Kazimierza Ryczana przekazaliśmy pojemniki kartonowe na makulaturę, prezydent Kielc Wojciech Lubawski mówi, że jest dumny z kielczan. Tempo zbiórki, w porównaniu z podobnymi przeprowadzanymi w innych miastach, jest rzeczywiście bardzo dobre” – opowiada pomysłodawca akcji i jej koordynator – Władysław Burzawa – kielecki radny.
Projekt pod hasłem „Studnie w Sudanie budują kielczanie” polega na społecznej zbiórce makulatury i przekazywaniu funduszy uzyskanych tą drogą - na budowę studni w Sudanie południowym, gdzie prowadzą misję księża salezjanie. Akcja ruszyła 10 marca w największej kieleckiej parafii – św. Józefa Robotnika. W tej parafii została przeprowadzona trzykrotnie, łącznie zebrano 11 ton.
Dotąd zbiórka makulatury została przeprowadzona już w ponad 20 parafiach w obrębie ok. 50 km od Kielc. Makulaturę zbierano m.in. w Wolicy – Tokarni, Pińczowie, Szydłowie, Tumlinie, Chmielniku, Oleśnicy, Miechowie, Morawicy.
„Alumni seminarium co tydzień dostarczają makulaturę, a parafia ojców kapucynów, zlokalizowana w centrum Kielc, pozwoliła na ustawienie kontenera na stałe, do projektu włączyło się także wydawnictwo Jedność” – wyjaśnia Burzawa.
Pod kościoły lub instytucje, które deklarują swój udział w akcji jest podstawiany kontener firmy Stora Enso, do którego można gromadzić makulaturę.
Partnerem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Szkoły Katolickiej. Z kolei partnerem strategicznym są Wodociągi Kieleckie, które poprzez przykład Sudanu Południowego chcą promować wiedzę o wartości wody w ekosystemie i działania proekologiczne.
Patronat honorowy nad projektem objął bp Kazimierz Ryczan.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl