Ponad 120 księży uczestniczyło w Pielgrzymce Kapłanów Diecezji Kieleckiej do Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie, która odbyła się 14 października 2017 r.
Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10.00. Wszystkich zebranych powitał ks. prałat Tomasz Rusiecki – wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Następnie księża odśpiewali modlitwę przedpołudniową, która poprowadził ks. dr Andrzej Kaleta – wikariusz biskupi ds. duchowieństwa.
Po zakończeniu modlitwy brewiarzowej ks. Infułat Adam Koszka z diecezji tarnowskiej wygłosił konferencję pt.: „Nie lękajcie się być świętymi” we współczesnym kontekście kulturowym. Ks. Infułat omówił zagadnienia związane ze spuścizną kulturową epoki nowożytnej, współczesne zjawiska kulturowe, wyzwania duszpasterskie: agresywny sekularyzm, wojna przeciw życiu, atak na rodzinę, odrzucenie prawdy, banalizacja zła w przekazach medialnych, osiągnięcia nauki będące zagrożeniem dla ludzkości, walka z ludźmi Kościoła, groźba schizmy w kościele, oraz drogi duchowego wzrastania obejmujący: znaczenie kapłańskiej wspólnoty, wychodzenie ku człowiekowi, pokój nie za wszelką cenę, demaskowanie szatana, życie w łasce uświęcającej.
Po części formacyjno-teoretycznej rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie księża skorzystali także z Sakramentu Pokuty i Pojednania.
W samo południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego zwrócił uwagę na sens pielgrzymki kapłanów do Nowego Korczyna. Wskazał, że jest to miejsce związane z kultem św. Kingi. Podkreślił, że po kanonizacji św. Stanisława odbyły się w Krakowie uroczyste obchody w dniu 8 maja 1254 r. Owocem obchodów była decyzja św. Kingi i jej męża Bolesława Pobożnego na temat budowy pierwszego kościoła dedykowanego św. Stanisławowi. Kościół ten zdecydowano wznieść w Nowym Korczynie. Po przebudowach kościół istniej po dzień dzisiejszy i w ostatnim czasie zostało przy nim ustanowione Sanktuarium św. Kingi. Kapłani, którzy przybyli na pielgrzymkę modlą i przeżywają dzień skupienia w tymże kościele.
Ponadto kościół nowokorczyński został ukazany w kontekście innych sanktuariów diecezji kieleckiej. Ks. Biskup zwrócił uwagę na wartości duchowe kult Matki Bożej w Wiślicy, we Włoszczowie i Dzierzgowie. Wskazanie na loca sacra diecezji kieleckiej pobudziło wrażliwość religijną kapłanów przeżywających dzień skupienia.
Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności wypowiedział ks. dr Andrzej Kaleta – wikariusz biskupi ds. duchowieństwa, który podziękował księżom biskupom i wszystkim prezbiterom za udział w dorocznej pielgrzymce.
Słowo wypowiedział także ks. Grzegorz Kowalik, który zaprosił wszystkich księży na pielgrzymi poczęstunek do remizy OSP.
W liturgii słowa uczestniczyli parafianie Nowego Korczyna, za organami zasiadł Radosław Kornaś.
Parafia pod wezwaniem Trójcy Świętej w Nowym Korczynie posiada obecnie dwie świątynie. Kościół parafialny pod wezwaniem Trójcy Świętej w swojej pierwotnej formie powstał już w XIII w. Obecna świątynia została wybudowana na początku XVII w. Jej budowa i wystrój związany jest z Jezuitami obecnymi w tym czasie w Nowym Korczynie i kaplicą zamkową, z której prawdopodobnie został przeniesiony monumentalny ołtarz główny przedstawiający Trójcę Świętą. Kiedy odeszli Jezuici parafię przejęli księża diecezjalni. Druga świątynia to ufundowany przez św. Kingę i Bolesława Wstydliwego w 1256 r. klasztor franciszkański. To pierwsza w Polsce świątynia pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Wielowiekowa historia tej świątyni jest związana z pobytem franciszkanów w Nowym Korczynie do kasaty. Franciszkanie wrócili do klasztoru w latach: 1975-1991. Od roku 1992 proboszczem parafii liczącej 1700 mieszkańców jest ksiądz diecezjalny. Ksiądz biskup Ordynariusz Jan Piotrowski dekretem z dnia 16 grudnia 2016 r. ustanowił tę świątynię Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi.
Ks. Grzegorz Kowalik
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl