Kapłani pielgrzymowali do Świętego Józefa

Kapłani diecezji kieleckiej spotkali się na dorocznej pielgrzymce. W tym roku ich celem było Sanktuarium Świętego Józefa, Opiekuna Rodziny w Kielcach. Duchowni odmówili wspólną modlitwę brewiarzową, uczestniczyli w konferencji i adoracji Najświętszego Sakramentu. Centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Sanktuarium Świętego Józefa zostało wybrane na miejsce spotkania prezbiterów nie bez przyczyny. Bieżący rok został ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rokiem Świętego Józefa. Wszystkie parafie naszej diecezji przeżywały także peregrynację kopii obrazu z sanktuarium.

- Zapraszam księży, aby wraz ze swoimi parafianami przybywali tu na modlitwę i Eucharystię, abyśmy odbudowali właściwe relacje rodzinne, których tak bardzo brakuje. A ten obraz to przecież myśl przewodnia każdej rodziny – dziecko idzie razem z rodzicami trzymając za rękę tatę i mamę – czy może być coś piękniejszego? – powiedział do zgromadzonych kapłanów ks. Jan Iłczyk, proboszcz i kustosz sanktuarium.

Swój dzień skupienia kapłani zaczęli od modlitwy przedpołudniowej z Liturgii Godzin. Następnie o roli świętego Józefa w życiu kapłana opowiedział o. Adam Hrabia, dyrektor Karmelitańskiego Domu Modlitwy w Piotrkowicach. Przed Najświętszym Sakramentem modlili się o świętość kapłaństwa. Głównym punktem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji, biskupa Jana Piotrowskiego. Pełnej homilii biskupa wysłuchać można tutaj.

- Przyszliśmy do szkoły świętego Józefa, ksiądz biskup zaprosił mistrza tej szkoły, ojca Adama. Dobrze, że jesteście, na resztę Izraela zawsze można liczyć. Miejmy nadzieję, że nasza pielgrzymka przyczyni się do tego, że wszyscy kapłani zostaną obdarowani Bożymi łaskami – podsumował pielgrzymkę ks. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi do spraw życia konsekrowanego.

Przyjeżdżający na spotkanie kapłani podkreślają, że takie spotkanie jest wyrazem jedności kapłaństwa

- Pielgrzymujemy razem z biskupem do tych miejsc, które wyznacza. Jest akurat rok Świętego Józefa, więc pielgrzymujemy do Sanktuarium tego patrona – mówi ks. prof. Jarosław Czerkawski, proboszcz parafii świętego Izydora w Kielcach-Posłowicach.

- Czuję się jednym z grona prezbiterów diecezji kieleckiej, więc uważam, że to bardzo ważne, żebyśmy w takim dniu byli razem i w roku Świętego Józefa powierzali mu swoje życie i posługę kapłańską – zaznacza ksiądz Sylwester Robak, egzorcysta diecezji kieleckiej.

Oprócz księży diecezjalnych, w pielgrzymce wzięli także udział przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, znajdujących się na terenie naszej diecezji:

- Chcemy wyrazić swoją jedność z biskupem kieleckim. Mimo, że jesteśmy zakonnikami, cystersami, pracujemy na terenie tej ziemi i prowadzimy parafię, która należy do diecezji kieleckiej – wyjaśnia ojciec Jakub Zawadzki, proboszcz parafii błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie.

Pod koniec pielgrzymki, kapłani zawierzyli swoją posługę świętemu Józefowi, przed jego cudownym obrazem. Spotkali się także przy wspólnym stole.

tekst za: em.kielce.pl

>> Zaproszenie Biskupa Kieleckiego