Kard. Stanisław Dziwisz w asyście opatów cysterskich z całej Polski, przewodniczył 31 sierpnia 2014 r. centralnym uroczystościom ku czci bł. Wincentego Kadłubka w sanktuarium cysterskim w Jędrzejowie. Obchodzono tam 250-lecie beatyfikacji biskupa- cystersa, pochowanego w tamtejszym archiopactwie. Mistrz Wincenty – nazywany ojcem kultury polskiej jest patronem Jędrzejowa a cystersi codziennie modlą się o jego kanonizację.
Metropolita krakowski przewodniczył głównej Mszy św. przy ołtarzu polowym, w asyście opatów cysterskich i kilkudziesięciu księży. W homilii metropolita krakowski przypomniał m.in. 800-letni kult bł. Wincentego oraz jednego z jego czcicieli – św. Jana Pawła II.
„Kościół jest wspólnotą pamięci i przede wszystkim w pamięci zachowuje wielkie dzieła, jakich Bóg dokonał w dziejach świata i człowieka. Kościół pamięta także o znaczących postaciach w swojej własnej historii, liczącej już 2 tysiące lat” – mówił. Zaznaczył, że „wśród tych postaci szczególne miejsce zajmują święci i błogosławieni, a więc ludzie, w życiu których zajaśniała prawda i Ewangelia”.
Taką osobą jest bł. Wincenty Kadłubek. „Nieprzerwanie od 800 lat Kościół zachowuje i przekazuje jego świadectwo służby i świętości” – mówił kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał także wizyty u cystersów abp. Karola Wojtyły. Wyraził przy tym nadzieję, że podjęte ostatnio działania wznowienia procesu kanonizacyjnego bł. Wincentego przyniosą efekty. - ”Nie traćmy nadziei, że Kościół otoczy wizerunek bł. Wincentego nimbem świętości. Głęboko w to wierzymy” – mówił kard. Dziwisz do tysięcy zgromadzonych na uroczystościach w Jędrzejowie wiernych.
Po Mszy św. odmówiono litanię do bł. Wincentego, po alejach klasztornych przeszła procesja z relikwiami bł. Kadłubka i św. Jana Pawła II. Kard. Dziwisz modlił się także przy grobie mistrza Wincentego w obrębie kościoła cysterskiego.
Dzisiaj dobiegł także końca trwający przez całe wakacje XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej pod nazwą: „Jan Paweł II – Papież miłosierdzia”.
Uroczystości z okazji 250-lecia beatyfikacji bł. Wincentego trwały w sumie cztery dni, od 28 do 31 sierpnia. Kazania w czasie poprzedzającego je Triduum głosił ks. kan. Jan Zwierzchowski – diecezjalny wizytator katechetyczny. Wierni codziennie od godzin porannych do wieczora, mogli się modlić podczas Mszy św. konwentualnych w kaplicy bł. Wincentego, wspólnie odmawiać litanię do bł. W. Kadłubka, uczestniczyć w procesjach z jego relikwiami po alejach, w modlitwie różańcowej przy świecach a także w nabożeństwie drogi krzyżowej.
W sobotę 30 sierpnia, zwyczajem ugruntowanym jeszcze w XIX wieku, odbyła się wieczorna procesja ulicami miasta, z relikwiami do tzw. Kopca Spotkania, gdzie w 1217 r. opat Teodoryk oczekiwał wędrującego pieszo z Krakowa bp. Wincentego Kadłubka.
Wincenty Kadłubek, urodził się ok. 1161 r. we wsi Karwów pod Opatowem, jako syn Bogusława, potomka rycerskiego rodu Różyców. W młodości często przebywał z ojcem na zamku książęcym na Wawelu i uczył się w katedralnej szkole krakowskiej pod opieką biskupa krakowskiego Gedko.
W Bolonii studiował prawo i teologię. W Paryżu spotkał się z cystersami i szybko stał się miłośnikiem św. Bernarda z Clairvaux. Po powrocie do kraju, przed 1185, już jako magister, wszedł do grona dostojników katedry krakowskiej i przystąpił do pisania trzech pierwszych tomów kroniki dziejów ojczystych XII wieku. W Krakowie pełnił obowiązki notariusza i kapelana w kancelarii książęcej oraz kierownika szkoły katedralnej na Wawelu.
W 1194r. został pierwszym prepozytem katedry Najświętszej Marii Panny w Sandomierzu. Do 1206 r. stał na czele kapituły kolegiaty sandomierskiej, będąc kapelanem księżnej wdowy Heleny oraz Leszka Białego i Konrada.
Po śmierci biskupa krakowskiego Pełki Innocenty III, bullą z 28 marca 1208, zatwierdził Wincentego na biskupa krakowskiego. Wincenty aktywnie uczestniczył w życiu politycznym i kościelnym, biorąc udział w zjazdach biskupów i synodach krajowych oraz w Soborze Laterańskim IV w 1215 roku. Na podstawie uchwały soborowej o Eucharystii, zapalił po raz pierwszy w Polsce wieczne światło przed tabernakulum w katedrze na Wawelu.
Z nieznanego powodu zrezygnował z biskupstwa pod koniec 1217 i wstąpił do klasztoru cystersów w Jędrzejowie, gdzie przywędrował pieszo. Mimo, że liczył wtedy blisko 70 lat, jako zwyczajny nowicjusz - mnich spełniał wszystkie obowiązki surowej reguły cysterskiej: wstawał o północy na dwugodzinne pacierze, uczestniczył 7 razy podczas dnia we wspólnych modlitwach, zachowywał posty. Główną zasadą cysterskich pokutników było: „skąpe pożywienie, zgrzebny strój, krótki sen”. Pisząc tam czwartą i ostatnią księgę „Kroniki”, mistrz Wincenty zmarł 8 marca 1223 r.
Pięć wieków później papież Klemens XIII beatyfikował go w 1764 r. Po kasacie opactwa cysterskiego w 1819 r. kult błogosławionego nieco przygasł. W 1913 r. w Jędrzejowie powstała nowa parafia pw. bł. Wincentego Kadłubka, której pierwszy proboszcz ks. Stanisław Marchewka, przypomniał i rozbudzał zapomniany kult.
Obecnie coroczny, sierpniowy odpust ku jego czci, modlitwy wiernych, prośby i podziękowania za pomoc przy kaplicy bł. Wincentego, gdzie znajdują się jego relikwie sprawia, że kult ten staje się coraz większy. Z poparciem kard. Stanisława Dziwisza wznowiono także starania kanonizacyjne.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl