Kazimierza Mała: obchody 950-lecia jednej z najstarszych parafii na Ponidziu

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan przewodniczył 15 sierpnia 2013 r. obchodom jubileuszu 950-lecia parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej. Podczas dziękczynnej sumy wprowadził do kościoła relikwie bł. Jana Pawła II i poświęcił nowe ołtarze – dar parafian i Polonii.

W homilii bp Ryczan przypomniał dogmat Wniebowzięcia NMP, nawiązał także do genezy święta Wojska Polskiego, wynikającego ze zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Wskazał na rolę, jaką Maryja odegrała w historii Polski i kształtowania ducha etosu polskiego żołnierza. „Jest dla nich najlepszą Matką i orędowniczką, wychodzącą naprzeciw obrońcom Ojczyzny” – mówił ordynariusz kielecki.

Nawiązując do liczącej bez mała tysiąc lat historii parafii na Ponidziu, podkreślił ciągłość pracy i troski pokoleń ziemi kazimierskiej, dziękował parafianom za ofiarność i odpowiedzialność, które od wieków scalają wspólnotę parafialną.

Bp Ryczan poświęcił dwa nowe ołtarze – Jana Pawła II oraz Miłosierdzia Bożego - dar od parafii oraz od Polonii i wprowadził uroczyście do kościoła relikwie bł. Jana Pawła II. Parafia otrzymała je z Krakowa, od kard. Stanisława Dziwisza.

W uroczystości uczestniczyły tysiące wiernych: parafian, ich rodzin, gości. „Nigdy, odkąd jestem tutaj proboszczem, nie widziałem tylu osób w naszym kościele. Zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, w misje parafialne, w prace remontowe – było ogromne” – mówi KAI ks. Krzysztof Balcer, proboszcz parafii.

Nawiązując do historii parafii przypomina, że jej powołanie wiąże się zapewne z istnieniem szlaku bursztynowego.

Parafia Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej obchodzi 950-lecia swojego istnienia, powołując się na dokument fundacyjny (oparty być może o wcześniejszy przekaz ustny), zawierający informacje o erygowaniu parafii w 1063 r. Dokonał jej biskup krakowski Lambert.

Pierwszy kościół był drewniany, w 1551 r. został zamieniony na zbór kalwiński, po kilku latach zwrócono go katolikom. W 1698 r. miejscowy proboszcz ks. Jerzy Mokrowski zbudował nowy drewniany kościół, wysoki, o dwóch kondygnacjach. W latach 1839-1840 wzniesiono nowy kościół drewniany, o konstrukcji zrębowej. Obecny murowany kościół z kamienia pińczowskiego został zbudowany w latach 1958–1973. Konsekrował go w 1982 r. bp Stanisław Szymecki.

Część zabytkowych elementów z kościoła drewnianego została zachowana i wykorzystana w obecnym kościele. To m.in. otoczony kultem obraz Matki Bożej Częstochowskiej z I poł. XVII wieku, obraz św. Wojciecha z ok. 1700 r. oraz ołtarz główny z ok. 1700 r.

Parafia liczy ok. 1860 wiernych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl