Specjalne modlitwy do św. Rocha, który zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej będzie wkrótce ogłoszony patronem miasta oraz do otoczonej silnym kultem św. Rity, są duchowym sposobem mieszkańców Kazimierzy Wielkiej i kazimierskich parafii na walkę z koronawiruem.
Figura św. Rocha została postawiona przez kazimierzan w 1852 r., jako wyraz wdzięczności za uratowanie miasta od zarazy, która począwszy od 1848 r. zebrała tak ogromne żniwo, że księża nie nadążali z pochówkiem. – Po modlitwach do św. Rocha epidemia zatrzymała się u bram miasta – mówi ks. Janusz Mularz, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Kazimierzy Wielkiej. – Kazimierzanie bardzo ufają swemu patronowi – dodaje.
W październiku 2019 r. Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie potwierdziła ponad dwuletnie starania gminy, parafii i mieszkańców Kazimierzy Wielkiej o ustanowienie św. Rocha patronem miasta.
Modlitwa do św. Rocha i do św. Rity jest odmawiana codziennie w kościele Podwyższenia Krzyża po różańcu o godz. 20.30. – Oczywiście modlą się księża i siostry zakonne, bez udziału wiernych – tłumaczy proboszcz.
Od kilku lat w parafii odbywają się comiesięczne spotkania w duchu kultu św. Rity, 22 dnia każdego miesiąca, z udziałem wiernych z wielu parafii. W obecnej sytuacji jest to niemożliwe.
– Nie rezygnujemy jednak z modlitwy w najbliższą niedzielę, ale nie będzie ucałowania relikwii, ani, jak zawsze róż, ani wiernych. Proponujemy udział w transmisji interentowej, która rozpocznie się o godz. 18.00. W ostatnią niedzielę mieliśmy w kościele do 40 osób na każdej Mszy św., ufam, ze parafianie będą nadal zdyscyplinowani – mówi ks. Mularz.
Św. Rita z Cascii (ur. między 1360 a 1380 – 1457) to augustianka, stygmatyczka i święta Kościoła katolickiego, to szczególna patronka w sprawach beznadziejnych, także w chorobach.
Kult św. Rity jest upowszechniany w Kazimierzy Wielkiej od kilku lat. Kazimierzanie jeździli do Krakowa do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej na comiesięczne modlitwy. W maju 2016 r. grupa parafian przebywała na pielgrzymce w Casci – miejscu życia św. Rity. Tam zrodziła się myśl zakupu figury włoskiej zakonnicy do kazimierskiego kościoła. 22 maja 2016 r. figura ta została poświęcona i już po raz pierwszy poświęcono róże. Parafia pozyskała także relikwie świętej.
Z kolei figura św. Rocha z psem u stóp czuwała nad miastem do lat 60. ubiegłego wieku. Decyzją ówczesnych władz została usunięta i za sprawą miejscowego proboszcza trafiła na cmentarz parafialny. Obelisk ma ponad 165 lat, wymagał renowacji, a ostatnia lokalizacja nie sprzyjała rozwojowi kultu. Decyzję o konserwacji obelisku i przywrócenie na dawne miejsce podjęły wspólnie gmina i parafia. Św. Roch stanął w centrum przy rondzie, naprzeciw kazimierskiej baszty.
Św. Roch żył w XIV w. we Francji. Jego orędownictwo chroni od chorób, w tym zakaźnych, jest patronem aptekarzy, rolników, szpitali, więźniów oraz zwierząt domowych. Przedstawiany jest najczęściej jako zakonnik z torbą pielgrzyma, z kijem oraz kapeluszem podróżnym, czasem z psem, trzymającym w pysku chleb. Dawniej w dniu wspomnienia świętego (16 sierpnia) przez dym z ognisk przepędzano bydło i kropiono je wodą święconą.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl