Kazimierza Wielka: transmisja „on-line” z kościoła

W sobotę, 7 lutego 2015 r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej ruszyła bezpośrednia transmisja „na żywo” z kościoła. W ten sposób powstała „parafialna telewizja”.

- Dzięki tej transmisji wszyscy na całym świecie, mogą włączyć się w modlitwę i mogą być obecni w naszym kazimierskim kościele. Jest to przede wszystkim wyjście naprzeciw potrzebom ludzi, którzy nie mogą przybyć do kościoła z powodu choroby, a odczuwają ogromne pragnienie, żeby tutaj być. Przez transmisję on-line chorzy będą mieli okazję, żeby wejść do naszego kościoła wirtualnie – mówi ks. Michał Haśnik, wikariusz, a zarazem administrator strony internetowej diecezji kieleckiej.

Transmisję mogą także oglądać osoby, które mają swoje korzenie w Kazimierzy Wielkiej, a z różnych przyczyn wyemigrowali do innych krajów. Wielu takich emigrantów mieszka m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Transmisja on-line z kazimierskiego kościoła jest dostępna we wszystkich przeglądarkach internetowych oraz na smartfonach i tabletach. – Na początku może nie wszystko działać dobrze, bo jeżeli na raz wejdzie dużo osób oglądających, to przekaz się zawiesi – prosimy więc o cierpliwość i obiecujemy, że wszystko dopracujemy. Aby połączyć się z naszym kościołem wystarczy wpisać www.parafiakazimierza.pl i odnaleźć odpowiedni przycisk – dodaje ks. Haśnik.

Podobna transmija Mszy św. ma miejsce u Braci Kapucynów w Kielcach w każdą niedzielę o godz. 12.00.

Parafia w Kazimierzy Wielkiej położona w południowej części diecezji kieleckiej, liczy ok. 5 tysięcy osób. Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii w Kazimierzy Wielkiej odnotowano 1326 r. W 1663 r. Stanisław Warszycki - kasztelan krakowski - wzniósł nowy, murowany kościół, który w latach 1894-1895 znacznie powiększono. W ołtarzu głównym znajduje się scena Ukrzyżowania, autorstwa Franciszka Smuglewicza. 15 września 1895 r. kościół został konsekrowany przez bp. Tomasza Teofila Kulińskiego.

dziar
tekst za: www.ekai.pl