Krzyż przekazany przez kielczan, poświęcony i zainstalowany na ścianie straceń dawnej katowni UB, Msza św. oraz widowisko historyczne – takie były główne elementy dzisiejszych obchodów 68. rocznicy rozbicia więzienia kieleckiego przez oddziały Podziemia Niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”. Spektakularne, ważne w historii Kielc wydarzenie, miało miejsce 4 sierpnia 1945 roku.
Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kieleckiej katedrze, celebrowana przez ks. Artura Krążka – wikariusza z parafii katedralnej. W homilii apelował, aby krzyż był obecny w domach, miejscach pracy i aby każdy Polak starał się być jego strażnikiem.
Po zakończeniu Mszy św. nastąpiła ceremonia poświęcenie krzyża na dawnym murze więziennym (obecnie Wzgórze Zamkowe w pobliżu bazyliki kieleckiej), przekazanego przez kielczan – działaczy związanych z kombatantami Podziemia Niepodległościowego. „Te mury, te kamienie są przesiąknięte krwią Polaków” - mówił Jerzy Zawadzki, działacz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Rekonstrukcję wydarzeń - rozbicia więzienia dokonane przez oddziały pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” – przedstawiło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. Jego prezes, Dionizy Krawczyński powiedział, że celem akcji sprzed 68. lat było m.in. uświadomienie ówczesnym władzom, że nadal istnieje silne podziemie niepodległościowe.
Widowisko historyczne stanowiło przypomnienie historii oddziału „Szarego” z 1944r., z akcentem na żołnierzy z dalekiego okręgu Nowogródek, którzy dołączyli do „Szarego”, ale nie są tak dobrze pamiętani, jak żołnierze pochodzący z Ziemi Kieleckiej. Chodzi o żołnierzy, rozbrojonych w grudniu 1943 roku przez Sowietów, którzy następnie odbudowali oddział pod dowództwem cichociemnego Adolfa Plicha, ps. „Góra". Po upadku powstania warszawskiego, duża grupa około 90 żołnierzy przedarła się na Kielecczyznę i weszła w skład oddziału dowodzonego przez „Szarego".
Część widowiska była poświęcona szczególnej roli łączniczek w podziemiu, zarówno w czasie okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej.
Akcja uwalniania więźniów przez żołnierzy Antoniego Hedy „Szarego" rozpoczęła się 4 sierpnia 1945 roku o godz. 23.30 i trwała trzy godziny. "Szary" sprowokował „sztuczny” atak na Szydłowiec, ze strzelaniną i wybuchami. Duża część bezpieki, milicji i wojska wyjechała z Kielc w kierunku Szydłowca. W drodze ciężarówki zostały zatrzymane przez ludzi „Szarego” przebranych w mundury Ludowego Wojska Polskiego.
Z kolei w Kielcach wyznaczone grupy partyzantów obsadziły punkty zajęte przez bezpiekę i wojsko – pozorowały natarcie, by uniemożliwić im ucieczkę. W tym czasie grupa uderzeniowa zaatakowała więzienie, skąd uwolniono około 300 żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrzymywanych przez UB i NKWD.
W czasie trwania akcji oddział nie poniósł strat w ludziach, sam ,,Szary" został lekko ranny w nogę. Straty wśród personelu więziennego to dwóch zabitych i siedmiu rannych.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl