Kielce: osoby niesłyszące mają swoje Msze św.

Ze względu na dobrą lokalizację w centrum Kielc kościół seminaryjny Trójcy Świętej stał się kościołem środowiska osób głuchych, dla których Msza św. w języku migowym jest odprawiana w każdą niedzielę o godz. 15.00.

„Wzrosła liczba uczestników Eucharystii do 50 z ok. 20 uczestników, co nastąpiło w ostatnim miesiącu, gdy przenieśliśmy nasze coniedzielne Eucharystie z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego do kościoła przy seminarium” – uważa ks. Marcin Kałuża, diecezjalny duszpasterz głuchoniemych.

Kapelan podkreśla, że kościół seminaryjny jest położony w centrum Kielc, gdzie wokół nie ma barier architektonicznych, w odróżnieniu od Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, położonym na trudniej dostępnym osiedlu, ze schodami do pokonania. Dodatkową barierę stanowił koszt dojazdu. „Poza tym jest to powrót do tradycji – tutaj, za czasów pierwszego duszpasterza głuchoniemych śp. ks. Zygmunta Szczepaniaka, odbywały się Msze św. dla osób głuchych oraz spotkania” – dodaje ks. Kałuża.

Duszpasterz głuchoniemych obejmuje swą opieką duszpasterską około stu dorosłych osób niesłyszących lub z niedosłuchem. Pełni także posługę duchową wobec młodzieży uczącej się w Ośrodku Szkolno–Wychowawczym dla Słabosłyszących i Niesłyszących w Kielcach – jedynej tego typu placówce w województwie świętokrzyskim. Podopieczni z duszpasterstwa uczestniczą w dorocznej pielgrzymce do Kałkowa (zazwyczaj w lipcu), we wrześniowej - do Częstochowy, a w 2008 r. odbyli pielgrzymkę do Rzymu. Duszpasterz niesłyszących współpracuje również z kieleckim oddziałem Polskiego Zawiązku Głuchych, gdzie monitorowane są sprawy socjalno–bytowe osób niesłyszących. Ks. Kałuża uważa, że potrzebni są duszpasterze - specjaliści w zakresie surdopedagogiki, którzy mogliby pracować np. w większych miastach diecezji, skąd dojazd do Kielc często stanowi barierę dla osób niesłyszących.

dziar
tekst za: www.ekai.pl