Kielczanie uczcili Matkę Bożą Łaskawą

7 dzień maja to w Kościele Święto Matki Łaski Bożej, która czczona jest w obrazie znajdującym się w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Z tej okazji odbyła się Msza św. oraz procesja ulicami miasta. Liturgiczną uroczystość obchodzić będziemy w najbliższy wtorek.

Matka Boża Łaskawa Kielecka od 1991 roku jest patronką Kielc. Po zgodzie ówczesnej Rady Miasta dekret wydała Stolica Apostolska.

- Powracamy do tej tradycji, której przeszkodziła nieco pandemia. Modlimy się o pokój, za mieszkańców miasta, o ich zdrowie, życie i powodzenie. Jest to nam potrzebne, bo różnych niepokojów jest dziś bardzo dużo- mówi Biskup Kielecki Jan Piotrowski

Eucharystii przewodniczył Metropolita Lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik. W wygłoszonej homilii przypomniał, że każdy wierny może być rodziną Jezusa. - Jezus ogłasza, że w krąg najbliższej rodziny i najbliższych przyjaciół wchodzi się nie poprzez cielesne związki krwi, nie poprzez koligacje familijne, ale przez pełnienie woli Bożej. Ten, kto słowa Bożego słucha, kto wiernie je wypełnia, ten jest Jezusowi bliski, ten wchodzi w krąg Jego duchowej rodziny. Ten jest mu matką, siostrą i bratem – zaznaczył.

Arcybiskup powiedział także, że choć Kościół jest święty, to składa się z grzeszników. - Kościół nie jest zgromadzeniem ludzi idealnych, pozbawionych wszelkich wad i niedociągnięć. Należą do niego ludzie słabi i grzeszni. W ciągu dziejów podejmowano różne próby usuwania grzeszników z Kościoła, ale taka postawa była w jawnej sprzeczności z wolą Chrystusa – to on kazał wstrzymać się z usunięciem chwastów aż do żniwa. To On skarcił faryzeuszów i uczonych w piśmie, którzy chcieli ukamienować kobietę przyłapaną na cudzołóstwie.

Eucharystię koncelebrowali wszyscy trzej biskupi diecezji kieleckiej - Jan Piotrowski, Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. Do naszego miasta przybył także biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło, który podziękował wiernym za modlitewne i materialne wsparcie walczącej Ukrainy.

- Żołnierze na linii frontu mówią, że wiele znaków i cudów doświadczają i zdają sobie sprawę, że żyją dzięki modlitwom matek, dzieci, rodzin, a także dzięki modlitwom zanoszonym w Polsce. Nikt nie modli się tyle za Ukrainę co Polska – zauważył duchowny.

Po Mszy świętej ulicami Kielc wyruszyła procesja. Uczestniczył w niej m. in. senator Krzysztof Słoń, który stwierdził, że "wszystkie drogi w to wyjątkowe święto prowadzą na Wzgórze Katedralne do Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej". Byli także radni Miasta Kielce na czele z przewodniczącym Jarosławem Karysiem oraz wierni dekanatu Kielce-Śródmieście, którzy nieśli kopię katedralnego obrazu. Rozważania przygotowali parafianie katedry.

tekst za: emkielce.pl

>> Komunikat Biskupa Kieleckiego