Wśród młodych kielczan jest mała świadomość tego, czym Holokaust, kim były ofiary, co to było getto żydowskie, a nawet gdzie znajduje się cmentarz żydowski – mówił 27 stycznia w Kielcach Bogdan Białek, organizator kieleckich obchodów Międzynarodowego dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
Grupa kielczan modliła się pod Menorą w intencji zamordowanych 20 tys. kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej.
W swym wystąpieniu prezes Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia Jana Karskiego, mówiąc o tragizmie Holocaustu, jednocześnie zwrócił uwagę „na ogromną ignorancję młodzieży, która nie rozumie idei obchodów, nie ma pojęcia o tym, że w Kielcach było w czasie II wojny światowej getto i, że zamordowanych zostało ponad 20 tys. Żydów".
- W takim dniu jak dzisiaj chcemy przypomnieć to, co się wydarzyło w czasie II wojny światowej, ale nie tylko dlatego, by to zachować w pamięci, ale dlatego by zachować wrażliwość na temat tego, co się dzieje dzisiaj, na temat tego, co może wynikać z prostej niechęci do drugiego człowieka, tylko dlatego, że jest kimś innym niż my jesteśmy – mówił Bogdan Białek.
W dalszej części swego wystąpienia organizator obchodów wyjaśniał, czym była Zagłada.
- Unikatowość Zagłady polega na tym, że pewien naród postanowił całkowicie unicestwić naród przymierza z Bogiem. Tak naprawdę Hitler, mordując Żydów, chciał zabić Boga. Antysemityzm to coś więcej niż grzech. Jest to wyraz pogardy dla Boga – podkreślił Białek.
Pastor Andrzej Jeziernicki z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej przewodniczył modlitwom w intencji ofiar Holocaustu. Duchowny modlił się Psalmem 51. W uzupełnieniu dodał od siebie prośbę do Boga aby wybaczył nam w Polsce grzech antysemityzmu. Uczestnicy także odmówili za zmordowanych w obozach zagłady modlitwy chrześcijańskie i żydowskie, które prowadził Bogdan Białek.
Po modlitwach przy Menorze uczestnicy udali się do Muzeum Dialogu Kultur, gdzie odbyły się projekcje dwóch filmów dokumentalnych: „Wyrzutki” w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego i Sławomira Grünberga oraz „Nie wolno się brzydko bawić” Urszuli Sochackiej.
Pierwszy film opowiadał o wstrząsających historiach z czasów wojny, gdy z pociągów jadących do obozu zagłady w Treblince zrozpaczeni Żydzi wyrzucali swoje dzieci, chcąc w ten sposób ocalić je przed śmiercią.
Drugi dokument przybliżył historię niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, z filią we wsi Dzierżązna. Od grudnia 1942 do stycznia 1945 r. przez to miejsce przeszło ponad 5 tys. polskich dzieci w wieku od 2 do 16 lat.
Pomnik Menora w Kielcach - żydowski świecznik zapadający się w uliczny bruk - jest autorstwa Marka Cecuły upamiętniający zagładę 20 tys. Żydów, zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1942 r.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu ustanowiony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego obchody wyznaczono na 27 stycznia - dzień, w którym przypada rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz.
apis
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl