Kieleckie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Wśród młodych kielczan jest mała świadomość tego, czym Holokaust, kim były ofiary, co to było getto żydowskie, a nawet gdzie znajduje się cmentarz żydowski – mówił 27 stycznia w Kielcach Bogdan Białek, organizator kieleckich obchodów Międzynarodowego dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Grupa kielczan modliła się pod Menorą w intencji zamordowanych 20 tys. kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej.

W swym wystąpieniu prezes Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia Jana Karskiego, mówiąc o tragizmie Holocaustu, jednocześnie zwrócił uwagę „na ogromną ignorancję młodzieży, która nie rozumie idei obchodów, nie ma pojęcia o tym, że w Kielcach było w czasie II wojny światowej getto i, że zamordowanych zostało ponad 20 tys. Żydów".

- W takim dniu jak dzisiaj chcemy przypomnieć to, co się wydarzyło w czasie II wojny światowej, ale nie tylko dlatego, by to zachować w pamięci, ale dlatego by zachować wrażliwość na temat tego, co się dzieje dzisiaj, na temat tego, co może wynikać z prostej niechęci do drugiego człowieka, tylko dlatego, że jest kimś innym niż my jesteśmy – mówił Bogdan Białek.

W dalszej części swego wystąpienia organizator obchodów wyjaśniał, czym była Zagłada.

- Unikatowość Zagłady polega na tym, że pewien naród postanowił całkowicie unicestwić naród przymierza z Bogiem. Tak naprawdę Hitler, mordując Żydów, chciał zabić Boga. Antysemityzm to coś więcej niż grzech. Jest to wyraz pogardy dla Boga – podkreślił Białek.

Pastor Andrzej Jeziernicki z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej przewodniczył modlitwom w intencji ofiar Holocaustu. Duchowny modlił się Psalmem 51. W uzupełnieniu dodał od siebie prośbę do Boga aby wybaczył nam w Polsce grzech antysemityzmu. Uczestnicy także odmówili za zmordowanych w obozach zagłady modlitwy chrześcijańskie i żydowskie, które prowadził Bogdan Białek.

Po modlitwach przy Menorze uczestnicy udali się do Muzeum Dialogu Kultur, gdzie odbyły się projekcje dwóch filmów dokumentalnych: „Wyrzutki” w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego i Sławomira Grünberga oraz „Nie wolno się brzydko bawić” Urszuli Sochackiej.

Pierwszy film opowiadał o wstrząsających historiach z czasów wojny, gdy z pociągów jadących do obozu zagłady w Treblince zrozpaczeni Żydzi wyrzucali swoje dzieci, chcąc w ten sposób ocalić je przed śmiercią.

Drugi dokument przybliżył historię niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, z filią we wsi Dzierżązna. Od grudnia 1942 do stycznia 1945 r. przez to miejsce przeszło ponad 5 tys. polskich dzieci w wieku od 2 do 16 lat.

Pomnik Menora w Kielcach - żydowski świecznik zapadający się w uliczny bruk - jest autorstwa Marka Cecuły upamiętniający zagładę 20 tys. Żydów, zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1942 r.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu ustanowiony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego obchody wyznaczono na 27 stycznia - dzień, w którym przypada rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz.

apis
tekst za: www.ekai.pl