Kilka tysięcy osób, w tym kawalerzyści i ponad 20 grup pielgrzymkowych wzięło dzisiaj udział w głównym obchodach w ramach trwającego trzy dni odpustu w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach na Kielecczyźnie. Uroczystości rozpoczęły się w piątek 7 września, potrwają do niedzieli.
Sumie odpustowej przewodniczył dzisiaj o. Piotr Nyk OCD – radny Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. „Od wieków przychodzimy tutaj, do Piotrkowic, do Matki Loretańskiej – do Domu z Nazaretu, bo nigdzie indziej nie będziemy się czuli tak bezpieczni, jak w domu Matki i Jej Syna” – mówił w homilii. Sanktuarium, od wieków nawiedzane przez rzesze pielgrzymów, określił jako „miejsce duchowego wypoczynku, w którym nabieramy sił do pracy i życiowych zadań”. Zachęcił także do włączania się w dzieło fundacji Ogrodu Różańcowego – pierwsza z 20. terenowych kaplic została poświęcona dzisiaj podczas odpustu.
Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, rzesze ludzi przystępowały do sakramentu pokuty. Poświęcono także 24 wieńce dożynkowe.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, m.in. z Kielc, Chmielnika, Pińczowa, Pierzchnicy, reaktywowany w Lubani oddział kawalerzystów, który przybył - wraz z kapelanem, na koniach, Rycerze Kolumba, kapela z Imielna, strażacy, koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe, szkoły z gminy Chmielnik. Zorganizowane grupy parafialne przybyły m.in. z Gnojna, Kij, Imielna, Lisowa, Sędziejowic.
Uroczystości w Piotrkowicach trwają od 7 do 9 września. Codziennie dla pielgrzymów jest odprawianych kilka Mszy św., Godzinki, Apele jasnogórskie, modlitwa różańcowa. W piątek 7 września – wystąpił z koncertem Chór Parafii Prawosławnej z Kielc.
Natomiast trzeci dzień obchodów - niedziela 9 września będzie miała charakter dziękczynny, przewidziano też m.in. błogosławienie dzieci i osób starszych.
Historię sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach zapoczątkowało przeniesienie figury Matki Bożej z 1400 r. z dawnego kościoła farnego św. Stanisława (obecnie jest to kaplica cmentarna) do drewnianej kaplicy Zwiastowania NMP, co odbyło się 15 sierpnia 1638 roku. W kaplicy umieszczono również maleńką statuetkę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, wykopaną przez rolnika na gruncie plebańskim i powszechnie czczoną.
XVII wiek to ogromny napływ pielgrzymów, którzy tutaj odzyskiwali zdrowie. Marcin i Zofia Rokszyccy, kasztelanowie połanieccy, jako wotum za dar życia wybudowali w Piotrkowicach murowany, istniejący do dzisiaj kościół, którego budowę ukończono w 1652 r. Do sanktuarium przybyła specjalna komisja, z biskupem krakowskim Marcinem Szyszkowskim, aby zbadać wiarygodność świadectw. Hyacynt Pruszcz, historyk z XVII w. podaje, iż „wielkiej łaski Pańskiej” doznał wówczas sam biskup.
Na osi nawy dzisiejszego kościoła od strony zachodniej, wznosi się późnobarokowa ośmioboczna kaplica, a w niej Domek Loretański na wzór włoskiego Loreto. Kaplicę ufundowały okoliczne rody Krasińskich i Tarnowskich. We wnęce ściany zachodniej została umieszczona łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z ok. 1400 r.
Największym wydarzeniem w historii piotrkowickiego sanktuarium była koronacja cudownej figury, której 7 września 1958 r. dokonał bp Czesław Kaczmarek, przy udziale abp. Eugeniusza Baziaka z Krakowa oraz siedmiu innych biskupów, w obecności ok. stu tysięcy pielgrzymów. Była to pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
II tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja na niedziele
zwykłe – nr 28-35.
† Stanisław Kudelski 2004
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl