Klerycy na czuwaniu modlitewnym Papieskiej Unii Misyjnej

W sobotę, 1 grudnia 2018 r. grupa kleryków kieleckiego seminarium uczestniczyła w sesji misjologicznej i czuwaniu modlitewnym Papieskiej Unii Misyjnej (PUM). Był z nami także obecny ks. Łukasz Zygmunt – dyrektor diecezjalny PDM.

Spotkanie organizowane jest co roku na Jasnej Górze. Tegoroczne odbyło się pod hasłem: Mocni w Duchu przy sercu Maryi.

Rozpoczęliśmy Mszą św. o godz. 14.00 w kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Mirosław Gucwa, który posługuje w Republice Środkowoafrykańskiej, w diecezji Bouar.

Następnie, w Auli Kordeckiego, uczestniczyliśmy w sesji misjologicznej. Podczas pierwszego wykładu biskup opolski Andrzej Czaja mówił o Duchu Świętym w misji Kościoła. Drugi wykład wygłosił bp Mirosław Gucwa. Opowiedział nam o sytuacji Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej. Podzielił się bardzo osobistym i przejmującym świadectwem życia w niespokojnym kraju. Podkreślił też wagę i moc modlitwy różańcowej oraz zawierzania beznadziejnych spraw opiece i wstawiennictwu Matki Bożej.

Po przerwie miał miejsce wykład z okazji 25-lecia Wydawnictwa PDM Missio-Polonia. Po nim mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawego świadectwa na temat młodego Kościoła i katolików w Mongolii, które przedstawili nam ks. Tomasz Atłas i o. Luca Bovio.

Spotkanie było wspaniałą okazją, aby doświadczyć misyjnego wymiaru Kościoła. Spotkaliśmy się z przedstawicielami kleryckich kół i ognisk misyjnych z innych seminariów, wykorzystaliśmy czas na rozmowy z przyszłymi misjonarzami z Centrum Formacji Misyjnej. Mieliśmy też okazję do pogłębienia własnej formacji misyjnej oraz do osobistej modlitwy u Matki Bożej Częstochowskiej.

al. Wojciech Rutczyński