Klerycy wyruszyli do Kazachstanu

Czterech kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach (Wojciech Rutczyński, Damian Liwocha, Łukasz i Tomasz Chowaniec) wyruszyło na trzytygodniowy staż misyjny do Kazachstanu. To pierwsza tego typu inicjatywa w historii kieleckiego Seminarium, pozwalająca klerykom z Ogniska Misyjnego na przeżycia prawdziwego doświadczenia misyjnego i poznanie od kuchni pracy misyjnej.

Klerykom będzie towarzyszył ks. Łukasz Zygmunt - dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej i opiekun Ogniska Misyjnego. - „Czeka nas wielka przygoda ewangelizacyjna i życiowa" – mówią podekscytowani wyjazdem i szczęśliwi, że spotkają Rodaków z parafii Kokczetaw, gdzie pracuje ks. Wojciech Skorupa pochodzący z naszej diecezji.

Kokczetaw to parafia z korzeniami polskimi. Nowa świątynia wybudowana w dużej mierze staraniem diecezji kieleckiej, konsekrowana była przez bp. Kazimierza Ryczana. - „Mieszkają tutaj potomkowie zesłańców polskich z roku 1936 deportowani z terenów Ukrainy. Są tutaj dwie kaplice dojazdowe. Jedziemy, by spotkać się z nimi, pomóc w posłudze liturgicznej, w pracach fizycznych choćby przy budowie ogrodzenia kościelnego" – mówi Wojciech Rutczyński.

- „Na miejscu będziemy mogli poznać pracę ks. Wojciecha. Dla nas to okazja do dzielenia się własnym świadectwem wiary. Trzeba także powiedzieć o aspekcie poznawczym. Kazachstan to ogromny kraj, odmienny kulturowo, religijnie, różnorodny przyrodniczo. Pobyt tutaj będzie na pewno fascynujący. Będziemy mieli okazję zwiedzić wiele miejsc. Po powrocie wykorzystamy wszystkie swoje doświadczenia i będziemy dzielić się nimi z innymi w Ognisku Misyjnym" – mówią klerycy.   

Klerycy już od dłuższego czasu przygotowują do wyjazdu. W toku jest nauka języka rosyjskiego. - „Mamy systematyczne zajęcia z lektorką języka rosyjskiego. Uczymy się przede wszystkim praktycznego języka i zwrotów potrzebnych w życiu codziennym, ale także słownictwa potrzebnego w liturgii, w kościele, tak by móc aktywnie działać na miejscu" – opowiadają.  

Podróż nie byłby możliwa, gdyby nie hojność i życzliwość wspólnot parafialnych, z których pochodzą klerycy. Kleryk Wojciech Rutczyński – pochodzący z parafii Szczekociny, szef Ogniska Misyjnego w Seminarium kieleckim, razem z kolegami odwiedzili parafię św. Bartłomieja. Posługiwali podczas Mszy św. i  opowiadali o idei wyjazdu na staż misyjny. Klerycy byli również w parafii św. Wojciecha w Kielcach, odwiedzili parafię w Jędrzejowie, Bodzentyn i Małogoszcz oraz Leszczyny.  Spotkania w kościołach były okazją do animacji misyjnej. Rozprowadzali misyjne różańce i „Modlitewniki misjonarza” wydane przez Wydawnictwo „Jedność”. - „Opowiadając o pracy misjonarzy, naszej działalności w Seminarium na rzecz misji, zachęcaliśmy młodzież, dzieci, osoby starsze, rodziny do modlitwy za misje, ale także prosiliśmy o modlitwę, za nas którzy udajemy się na staż misyjny oraz naszych misjonarzy".

Mieszkańcy parafii na apel kleryków odpowiedzieli otwartym sercem i wielką ofiarnością. Zebrane podczas kwesty środki finansowe starczą na bilety i pokrycie niezbędnych kosztów, ale również na zakupienie upominków dla parafii Kokczketaw. - „Planujemy zawieźć potrzebny w parafii sprzęt liturgiczny do kościoła w Kokczetawie i ornaty. Będzie to nasz dar serca ale przede wszystkim dar diecezjan, którzy tak ofiarnie odpowiedzieli na nasz apel. Po powrocie z pewnością odwiedzimy parafie ponownie. Przygotowujemy materiał audiowizualny i podzielimy się swoimi wrażeniami i  doświadczeniami z Kazachstanu" – zapowiadają. Grupa udaje się do Kazachstanu 3 lipca.   

Katarzyna Dobrowolska

____________________

Jeśli chcemy wesprzeć wyjazd kleryków na staż misyjny możemy to uczynić wpłacając nawet najmniejszą kwotę na poniże konto:

40 1240 1372 1111 0010 6117 7623

Kuria Diecezjalna
25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 3

z dopiskiem

STAŻ MISYJNY

____________________