Koinonia św. Pawła obchodziła Święto Nawrócenia św. Pawła z biskupem kieleckim i biskupem z Urugwaju

Pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła” i parafia św. Pawła w Kielcach obchodziły swoje patronalne święto, z homilią wygłoszoną przez gościa z Urugwaju – bp. Heriberto Bodeant’a. Święto Nawrócenia św. Pawła przypada 25 stycznia.

Mszy św. w intencji wspólnoty Koinonia św. Pawła oraz parafii św. Pawła przewodniczył bp Jan Piotrowski, w koncelebrze z bp. Heriberto Bodeant z diecezji Canelones w Urugwaju, który od kilku dni gości w diecezji kieleckiej oraz z ks. MariuszemRakiem – wikariuszem biskupim ds. osób konsekrowanych.

– Kościół cieszy się z tego, że Szaweł się nawrócił, a raczej, że Chrystus go nawrócił – mówił na początku Mszy św. ks. Marian Królikowski, proboszcz parafii i założyciel wspólnoty „Koinonia św. Pawła”.

Homilię wygłosił gość z Urugwaju.

– Każde nawrócenie jest wielkim momentem przemiany życia, każde nawrócenie możemy dostrzec przez zmiany sposobu życia, co dotyczy zarównoprzemiany myślenia, jak i odczuć w naszym życiu. Każda osoba, która przeszła przez nawrócenie myśli inaczej, odczuwa inaczej, postępuje inaczej – mówił bp Bodeant. Analizował także sposób myślenia Saula przed jego nawróceniem i jego postrzeganie chrześcijan, jako tych, którzy „odstąpili od Boga Izraela i na uboczu postawili Prawo Boże”. – Co było motywem nawrócenia św. Pawła? Benedykt XVI wyjaśnia jasno: nawrócenie i przemiana nie były wynikiem procesu psychologicznego, ewolucji naukowej i intelektualnej, czy dojrzałości, ale przyszło z zewnątrz – tłumaczył hierarcha z Urugwaju. – Tylko spotkanie z Jezusem Chrystusem może przemienić człowieka aż do tego stopnia – podkreślił.

Pod koniec Mszy św. siostry z Koinoniprzypomniały, że dzisiaj jest także dzień wdzięczności w 11. rocznicę sakry biskupiej bp. Jana Piotrowskiego i dziękowały za posługę w diecezji kieleckiej.

Wspólnota „Koinonia św. Pawła” (gr. koinonia – wspólnota, komunia) została założona przez ks. Mariana Królikowskiego, jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do podjęcia nowej ewangelizacji. W 2013 r. dekretem śp. bp. Kazimierza Ryczana została zatwierdzona jako Stowarzyszenie Życia Apostolskiego na prawie diecezjalnym. Członkowie wspólnoty składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, a w stylu życia i formacji odwołują się do źródeł monastycznych.

Charyzmatem wspólnoty jest modlitwa i ewangelizacja, poprzez naśladowanie osoby św. Pawła Apostoła. Wspólnota zaangażowana jest w różne dzieła ewangelizacyjne. Jednym z nich jest Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej (SKDK), którą erygował bp Jan Piotrowski, urzeczywistniając w diecezji kieleckiej posługę katechisty ustanowioną przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim „Antiquum Ministerium” i powierzając jej prowadzenie Koinonii św. Pawła.

Ponadto działa Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny św. Pawła, który przygotowuje osoby dorosłe do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii oraz pomaga osobom poszukującym w odkryciu i pogłębieniu wiary. Z kolei Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Pawła formuje uczestników do pogłębienia wiary i dawania temu świadectwa w Kościele i świecie. W programie są rekolekcje i kursy formacyjne przygotowujące do praktycznej ewangelizacji. Inna forma działalności to Wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna, która składa się z małych grup: dzieci, młodzieży, studentów, małżeństw, dorosłych, formowanych w duchu ewangelizacyjnym.

Główny dom wspólnoty znajduje się w Kielcach.

Na zaproszenie odpowiednich przełożonych, członkowie wspólnoty udają się z posługą ewangelizacyjną do parafii, szkół, wspólnot, zgromadzeń zakonnych, księży oraz seminarzystów w Polsce i za granicą. Członkowie wspólnoty docierali do takich krajów, jak: Kazachstan, Uzbekistan, Litwa, Łotwa, Niemcy, Francja, Węgry, Izrael, Włochy, Austria, Wielka Brytania, Białoruś, Rosja, Ukraina, Norwegia, Wybrzeże Kości Słoniowej, czy Jamajka.

tekst za: ekai.pl