Pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła” i parafia św. Pawła w Kielcach obchodziły swoje patronalne święto, z homilią wygłoszoną przez gościa z Urugwaju – bp. Heriberto Bodeant’a. Święto Nawrócenia św. Pawła przypada 25 stycznia.
Mszy św. w intencji wspólnoty Koinonia św. Pawła oraz parafii św. Pawła przewodniczył bp Jan Piotrowski, w koncelebrze z bp. Heriberto Bodeant z diecezji Canelones w Urugwaju, który od kilku dni gości w diecezji kieleckiej oraz z ks. MariuszemRakiem – wikariuszem biskupim ds. osób konsekrowanych.
– Kościół cieszy się z tego, że Szaweł się nawrócił, a raczej, że Chrystus go nawrócił – mówił na początku Mszy św. ks. Marian Królikowski, proboszcz parafii i założyciel wspólnoty „Koinonia św. Pawła”.
Homilię wygłosił gość z Urugwaju.
– Każde nawrócenie jest wielkim momentem przemiany życia, każde nawrócenie możemy dostrzec przez zmiany sposobu życia, co dotyczy zarównoprzemiany myślenia, jak i odczuć w naszym życiu. Każda osoba, która przeszła przez nawrócenie myśli inaczej, odczuwa inaczej, postępuje inaczej – mówił bp Bodeant. Analizował także sposób myślenia Saula przed jego nawróceniem i jego postrzeganie chrześcijan, jako tych, którzy „odstąpili od Boga Izraela i na uboczu postawili Prawo Boże”. – Co było motywem nawrócenia św. Pawła? Benedykt XVI wyjaśnia jasno: nawrócenie i przemiana nie były wynikiem procesu psychologicznego, ewolucji naukowej i intelektualnej, czy dojrzałości, ale przyszło z zewnątrz – tłumaczył hierarcha z Urugwaju. – Tylko spotkanie z Jezusem Chrystusem może przemienić człowieka aż do tego stopnia – podkreślił.
Pod koniec Mszy św. siostry z Koinoniprzypomniały, że dzisiaj jest także dzień wdzięczności w 11. rocznicę sakry biskupiej bp. Jana Piotrowskiego i dziękowały za posługę w diecezji kieleckiej.
Wspólnota „Koinonia św. Pawła” (gr. koinonia – wspólnota, komunia) została założona przez ks. Mariana Królikowskiego, jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do podjęcia nowej ewangelizacji. W 2013 r. dekretem śp. bp. Kazimierza Ryczana została zatwierdzona jako Stowarzyszenie Życia Apostolskiego na prawie diecezjalnym. Członkowie wspólnoty składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, a w stylu życia i formacji odwołują się do źródeł monastycznych.
Charyzmatem wspólnoty jest modlitwa i ewangelizacja, poprzez naśladowanie osoby św. Pawła Apostoła. Wspólnota zaangażowana jest w różne dzieła ewangelizacyjne. Jednym z nich jest Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej (SKDK), którą erygował bp Jan Piotrowski, urzeczywistniając w diecezji kieleckiej posługę katechisty ustanowioną przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim „Antiquum Ministerium” i powierzając jej prowadzenie Koinonii św. Pawła.
Ponadto działa Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny św. Pawła, który przygotowuje osoby dorosłe do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii oraz pomaga osobom poszukującym w odkryciu i pogłębieniu wiary. Z kolei Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Pawła formuje uczestników do pogłębienia wiary i dawania temu świadectwa w Kościele i świecie. W programie są rekolekcje i kursy formacyjne przygotowujące do praktycznej ewangelizacji. Inna forma działalności to Wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna, która składa się z małych grup: dzieci, młodzieży, studentów, małżeństw, dorosłych, formowanych w duchu ewangelizacyjnym.
Główny dom wspólnoty znajduje się w Kielcach.
Na zaproszenie odpowiednich przełożonych, członkowie wspólnoty udają się z posługą ewangelizacyjną do parafii, szkół, wspólnot, zgromadzeń zakonnych, księży oraz seminarzystów w Polsce i za granicą. Członkowie wspólnoty docierali do takich krajów, jak: Kazachstan, Uzbekistan, Litwa, Łotwa, Niemcy, Francja, Węgry, Izrael, Włochy, Austria, Wielka Brytania, Białoruś, Rosja, Ukraina, Norwegia, Wybrzeże Kości Słoniowej, czy Jamajka.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Anieli Merici, dziewicy (biały).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych dziewicach
i zakonnikach – nr 74.
Wspom. dowolne bł. Jerzego Matulewicza, biskupa (biały).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
pasterzach – nr 73.
Msza o powołania
w parafii Daleszyce.
† Eugeniusz Nawrocki 1982
† Stanisław Warchala 1985
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl