Kolędnicy Misyjni z Chmielnika odwiedzili Biskupa Kieleckiego

Od prawie 30 lat w okresie Bożego Narodzenia, w całej Polsce odbywa się misyjne kolędowanie. Dzieci wraz z opiekunami wędrują od domu do domu, by przekazać ludziom Dobrą Nowinę. W środę, 4 stycznia 2023 r. Kolędnicy Misyjni z Chmielnika odwiedzili Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Kolędowanie misyjne to inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Celem akcji jest przede wszystkim ewangelizacja i pomoc dzieciom na terenach misyjnych.

- Kolędnicy Misyjni to przede wszystkim duch solidarności w wierze z dziećmi z całego świata. Dzieci pomagają dzieciom. Co ważne nie chodzi tu tylko o pomoc materialną, ale także o modlitwę – powiedział bp Jan Piotrowski.

Jak zaznaczył, ta pomoc ma szczególny wymiar właśnie w okresie Bożego Narodzenia. - Te Święta nas humanizują.  Pan Jezus nie otarł się o ludzką naturę, On ją przyjął. To pokazuje, że trzeba być człowiekiem, żeby dostrzec potrzeby innych. Ja bardzo dziękuję dzieciom z parafii z Chmielnika za dzisiejszą obecność i ich kolędowanie. Myślę, że warto trwać w tej tradycji, która jest też bardzo wychowawcza. Dziś żyjemy w pewnym komforcie i luksusie, może trudniej dostrzec nam potrzeby innych, bo często wydaje nam się, że wszyscy mają tak dobrze jak my. A jednak tych ludzkich trosk jest bardzo wiele. I choć nie rozwiążemy wszystkich problemów, to ta nauka solidarności, empatii i zrozumienia jest bardzo ważna - podkreślił biskup.

W tym roku kolędnicy misyjni chcą pomóc potrzebującym  z Papui - Nowej Gwinei. Jak czytamy na stronie missio.org.pl, sytuacja dzieci w Papui nie jest łatwa. Surowe warunki życia, wojny plemienne, brak lekarstw, środków higienicznych, elektryczności i bieżącej wody sprawiają, że dzieci, młodzi i całe rodzinny codziennie zmagają się z twardą rzeczywistością głodu, przemocy fizycznej i seksualnej czy oddawania najmłodszych dalszej rodzinie lub klanowi, „adoptowania” na służbę.

– Nasza dzisiejsza obecność w diecezji kieleckiej sprawia, że Kielce i Papua – Nowa Gwinea są blisko siebie – powiedział ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

W grupie kolędników z Chmielnika jest między innymi Oliwia Bochenek. Dziewczynka przyznaje, że dla niej najważniejsza jest możliwość niesienia pomocy innym. – Chcemy pomagać i zachęcać do tego pomagania innych. Poprzez nasze kolędowanie pokazujemy innym, że są kraje i ludzie, w tym dzieci, które potrzebują pomocy – powiedziała.

Dodajmy, że diecezja kielecka jest jedną z tych diecezji, która przekazuje najwięcej dóbr materialnych na rzecz papieskich dzieł misyjnych. W całej diecezji działa kilkadziesiąt grup misyjnych.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć