Kolejne - siódme już czuwanie w Sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie przypadło na okres Wielkiego Postu. Odbyło się zgodnie z planem, w pierwszy wtorek miesiąca, czyli 1 marca 2016 r.
W tym czasie pokutym przybyłych na modlitwę do kościoła św. Stanisława przywitał ks. proboszcz Grzegorz Kowalik - kustosz Sanktuarium. Szczególnie goraco powitał przybyłych pielgrzymów z Archiwum Diecezjalnego z Kielc z ks. dr. Andrzejem Kwaśniewskim, kursantów Kursu Przewodników po diecezji kieleckiej, wiernych z parafii: Stary Korczyn, Strożyska, Solec Zdrój, Lisów. Nie zabrakło na tej comiesięcznej modlitwie przy relikwiach św. Kingi ks. dziekana Marka Małczęcia - proboszcza parafii w Starym Korczynie. Na specjalne zaproszenie księdza kustosza do Sanktuatium św. Kingi z diecezji tarnowskiej przybył ks. dr Edward Kabat - poeta i rzeźbiarz, który gorliwie modli się do Korczynskiej Patronki. Sam tworzy modlitwy i organizuje stowarzyszenie ku czci tej świętej.
Na powitanie wszyscy przybyli ucałowali relikwie, które na czas rozważań i odprawianej Mszy św. zostały wystawione na głównym ołtarzu.
W zwiazku z tym, że czas Wielkiego Postu jest okresem wielu wyrzeczeń i rozważań nad swoim życiem, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczynskiej w Nowym Korczynie zaprezentowali uczestnikom czuwania fragmenty dzieła Jana Długosza „Święta Matka Kinga - Żywot Świętej Kingi według Jana Długosza". Ta wspaniała niegdyś Nowokorczyńska Pani to wielki dar dla naszego narodu, a swoim życiem zawsze dawała świadectwo wielkiej miłości do Ojczyzny, ludu, rodziny, a w szczególności do Jezusa Chrystusa, Matki Bożej i Trójcy Świętej. Żyła bardzo skromnie, w ascezie, umartwianiu się, poście, posłuszeństwie i modlitwie. Jan Długosz również tak jak św. Kinga, zwiazany w dzieciństwie z Nowym Miastem Korczynem, darzył dużą czcią Dobrodziejkę Korczyńską i poświecając Jej swoje wspaniałe dzieło, dostaczył nam wszelkich informacji o Jej życiu.
Następnie ks. Andrzej Kwaśniewski tradycyjnie już poświęcił sól, którą św. Kinga odkryła w Bochni i do której przywiązywała bardzo dużą wagę. Wierni mogli zabrać poświeconą sól do swoich domów jako symbol wiary i życia.
W dalszej części uroczystości ks. Grzegorz Kowalik odczytał intencje przybyłych osób, które dotyczyły próśb o uzdrowienie, o miłość i zgodę w rodzinie, o wyjście z nałogów, o błogoslawieństwo w różnych ważnych sprawach. W tym też czasie czytane były modlitwy do św. Kingi przez parafianki ze wsi Łęka. Wszyscy wspólnie odmówili różaniec, zaśpiewali kilka pieśni wielkopostnych i na cześć św. Kingi, po czym nastapiła adoracja Najświętszego Sakramentu.
Głównym punktem czuwania była Eucharystia, której przewodniczył ks. Edward Kabat. On także wygłosił homilię. Nawiązał do życia św. Kingi w ubóstwie, jej wyrzeczeń i postów. Podkreślił jej wielką miłość do Boga, modlitwy i poświęcenie się służbie zakonnej. Zwrócił uwagę na samotność współczesnego człowieka i jego izolację od innych oraz brak miłości, co powoduje osierocenie i zubożenie uczuciowe. Mszę św. koncelebrowali: ks. Marek Małczęć, ks. Grzegorz Kowalik i ks. Andrzej Kwaśniewski. We Mszy św. czynnie uczestniczyli wierni, którzy czytali modlitwy i spiewali psalm.
Na zakończenie odśpiewano wspólnie Apel Jasnogórski. Ks. Grzegorz Kowalik podziękował przybyłym za wspólną modlitwę i rozważania oraz uczestnictwo we mszy świętej. Zaprosił wszystkich na kolejne czuwanie przy relikwiach św. Kingi, które przypadnie w dniu 5 kwietnia.
Ligia Płonka
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl