Dnia 9 marca 2023 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w niej udział 26 kapłanów oraz Biskupi Pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą. Następnie został odczytany przez sekretarza Rady - ks. Karola Zegana - protokół z ostatnich obrad Rady.
Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, po wstępie i powitaniu członków Rady, zapowiedział problematykę mającego się odbyć posiedzenia. Tematem widzącym ma być 800-lecie śmierci bł. Kadłubka i jego rola dla współczesnego człowieka. W związku z tym Biskup Kielecki zaproponował, aby na terenie diecezji we wszystkich kościołach podczas Mszy św. w kanonie wymieniać imię błogosławionego Wincentego Kadłubka. Następnie biskup wspomniał 60 rocznicę śmierci ks. bp. Czesława Kaczmarka i przedsięwzięcia duszpasterskie związane z tą rocznicą.
Pierwszy prelegent - ojciec Maciej Lis OCist., wikariusz parafii bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie wygłosił referat pt. „Rola duszpasterska bł. Wincentego Kadłubka we współczesnych czasach. Działalność pielgrzymkowa przy klasztorze Cystersów w Jędrzejowie”.
Ukazując znaczenie Błogosławionego w dzisiejszych czasach zwrócił uwagę na to, że bł. Wincenty jest jednym z patronów diecezji kieleckiej, że znajduje się w naszej diecezji sanktuarium ku czci Błogosławionego, że w jędrzejowskim klasztorze jest jedyne miejsce w diecezji, gdzie znajduje się grób osoby wyniesionej do chwały nieba.
Osoba Błogosławionego może nie cieszy się taką popularnością wśród wiernych, jak ci święci, którzy są znani z cudów, objawień, dzieł miłosierdzia, czy w ogóle bardziej bliscy czasowo dzisiejszemu człowiekowi. Jednak jest kilka aspektów, które mogą pomóc w szerzeniu Jego kultu. Wymieniono tutaj wielki kult Eucharystii i głęboką wiarę w realną obecność Chrystusa w Niej - rozpropagowanie „wiecznej lampki”. Następnie Błogosławiony brał udział w IV Soborze Laterańskim i później wcielał jego postanowienia na terenie diecezji krakowskiej. Do spraw, na które warto zwracać uwagę należy ustąpienie z biskupstwa krakowskiego i chęć prowadzenia życia pokutnego, wielkie zamiłowanie do nauki i rozwijania swoich talentów, cuda dokonane przez wstawiennictwo, zasługi dla kultury chrześcijańskiej w Polsce.
Największym wyzwaniem duszpasterskim jest to, jak teraz przekazać kult na następne pokolenia? Cystersi zapewniają o ciągłości pamięci o Błogosławionym, są cały czas wierni, którzy gromadzą się przy Jego relikwiach z prośbami i podziękowaniami. Wiele parafii z całej Polski zwraca się z prośbą o relikwie. Do miejsca pochówku Błogosławionego przybywają pielgrzymi. Szacuje się,że w ubiegłym roku było 150 zorganizowanych grup, w tym około 6 tys. pielgrzymów, a rocznie odwiedza sanktuarium 20 tys. wiernych. Codziennie jest sprawowana Msza św. w kaplicy z trumienką Błogosławionego. Ojciec cysters przedstawił też propozycje na ten czas jubileuszowy: odpusty, czuwania, uroczyste Msze św. i inne wydarzenia diecezjalne.
Po przerwie ks. Karol Zegan - Dyrektor Wydziału Katechetycznego i ks. Łukasz Zygmunt - Dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej przedstawili wnioski duszpastersko-katechetyczne postpandemiczne.
Czas pandemii był z pewnością trudnym doświadczeniem w nauczaniu i wychowaniu, chociaż największym problem stają się dzisiaj problemy z dużą liczbą uczniów nieuczęszczających na lekcje religii w szkole.
W duszpasterstwie spadek liczby wiernych obecnych na niedzielnych eucharystiach odbudowuje się i w wielu parafiach powrócił do poziomu sprzed pandemii. Ale w wielu parafiach pewne działania trzeba rozpoczynać od nowa, odbudowując pewne działania duszpasterskie. Bardzo pozytywnie został oceniony przez wiernych i księży powrót do tradycyjnej wizyty duszpasterskiej – kolędy.
Ksiądz Biskup Marian Florczyk, analizując aktualną sytuację w Polsce zauważył, że należy zdecydowanie wyrazić ubolewanie z powodów ataków na Świętego Jana Pawła II i bronić wartości przez Niego głoszonych. Również Bp Jan i Bp Andrzej uważają, że jest potrzeba konkretnych działań w obronie Świętego ze strony różnych agend prezbiterium kieleckiego.
Obrady zakończył krótkim podsumowaniem Biskup Kielecki Jan Piotrowski udzielając wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.
Ks. Karol Zegan
SEKRETARZ RADY
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
I Nieszpory
z Niedzieli Palmowej
czyli Męki Pańskiej.
Prefacja o Męce Pańskiej
– nr 17.
Msza o powołania
w parafii św. Michała Archanioła
w Koniecpolu.
† Adolf Karcz 1988
† Edward Wojda 2016
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl