Koncert i wystawa w Hebdowie

W pijarskim Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie w diecezji kieleckiej od 2 lutego będzie można oglądać wyjątkową wystawę „Barwy Małopolski. Dla Jana Pawła II”. – To nasza propozycja w celu lepszego przygotowania duchowego do kanonizacji – zapowiada o. Eugeniusz Grzywacz, dyrektor Centrum.

Wernisaż i koncert odbędą się w „Galerii na Krużgankach” ponorbertańskiego zespołu klasztornego w Hebdowie – integralnej części Centrum. Początek zaplanowano 2 lutego na godz. 16.

Ekspozycja malarska została przygotowana przez miechowskie BWA „U Jaksy” i wędruje od pewnego czasu po Polsce. Wystawa ma wyjątkowy charakter - dedykowana jest Janowi Pawłowi II przed zbliżającą się kanonizacją. Autorami prac jest ponad 55 artystów z wielu krajów, m.in. z: Austrii, Finlandii, Francji, Kurdystanu, Litwy, Polski, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Włoch.

Wystawa ma charakter rozwojowy - każdego roku w czasie Międzynarodowych Plenerów Malarskich "Barwy Małopolski" przybywają nowe obrazy. Prezentowane prace są bardzo różne, jak różna jest wrażliwość artystów, różna tematyka, technika i materiał. Wszystkie łączy osoba Jana Pawła II i motyw pokazania estymy, jaką polski papież miał dla sztuki.

Wystawie w Hebdowie – w Centrum 'Wiara i Kultura', towarzyszy koncert. W programie znalazły się utwory kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Adama Walacińskiego i in.

Hebdów jest drugim najstarszym – po opactwie tynieckim – założeniem klasztornym w Małopolsce. Klasztor nad Wisłą został ufundowany w 1160 r. przez norbertanów przybyłych tutaj ze Strahowa pod Pragą. W średniowieczu opactwu hebdowskiemu podlegało 7 klasztorów w Polsce. W 1819 r. decyzją władz carskich opactwo zniesiono, a norbertanie musieli opuścić klasztor, który popadł w ruinę ulegając m.in. serii groźnych pożarów. Od 1832 r. kościół w Hebdowie pełnił funkcję kościoła parafialnego.

Od 1948 r. właścicielami założenia kościelno-klasztornego i gospodarzami parafii - stali się pijarzy.

W latach 2009-2011 klasztor poddany został gruntownym pracom remontowo-konserwatorskim, których efektem było odsłonięcie szeregu interesujących polichromii i rozwiązań architektonicznych, wcześniej nieznanych.

Prace remontowe rozpoczęto w 2007 r., z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z kolei od 2009 r. przy zaangażowaniu środków unijnych ruszyły działania mające na celu dostosowanie obiektu dla potrzeb współczesnych użytkowników – turystów, pielgrzymów, uczestników rekolekcji.

W efekcie prac – poza kompleksowym remontem – powstało także „Centrum Wiara i Kultura. Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury”. Centrum tętni życiem - prowadzi szereg różnego typu warsztatów i rekolekcji (kalendarium propozycji jest dostępne na portalu www.wiaraikultura.pl i wciąż jest aktualizowane).

Nowoczesny Hotel św. Norberta w dawnym zespole kościelno-klasztornym, dysponuje komfortowo urządzonymi pokojami, salami restauracyjnymi w stylowych pomieszczeniach oraz dwoma salami konferencyjnymi: św. Norberta oraz Opata. Do dyspozycji gości jest sala klubowa, czytelnia, wirydarz wewnętrzny oraz aleje spacerowe na zewnątrz klasztoru wraz z dwiema altanami ogrodowymi i placem zabaw dla dzieci. W obiekcie prowadzonym przez zakonników nie mogło zabraknąć kaplicy z wizerunkiem Matki Bożej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl