W dniach 27–28 maja 2015 r. w Klasztorze Bożogrobców w Miechowie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bożogrobcy w służbie Sanktuarium Świętego Grobu Jerozolimskiego Naszego Pana Jezusa Chrystusa w Miechowie”. Patronat honorowy objął biskup kielecki Jan Piotrowski.
Początki Zakonu Bożogrobców sięgają roku 1099, kiedy rycerz Godfryd de Bouillon utworzył przy Św. Grobie w Jerozolimie kapitułę opiekunów Grobu Bożego składającą się z duchownych. Do Miechowa sprowadził zakonników rycerz Jaksa h. Gryf. Za zgodą patriarchy jerozolimskiego Almeryka przywiózł do Miechowa kilku duchownych z kanonikiem Marcinem, którego zwano Gallusem. W Miechowie z fundacji Jaksy wybudowano kościół i klasztor. Założone przez klasztor miechowski liczne filie podlegały przełożonemu miechowskiemu, który w późniejszym okresie stał się prepozytem generalnym. Klasztor został skasowany w 1819 r., ale jego sława przetrwała. Obecnie jest tu ważne sanktuarium, należy do najciekawszych miejsc w Polsce, a kiedyś było tu też centrum życia intelektualnego bożogrobców w Polsce; czego dowodem jest spuścizna literacka – rękopisy i starodruki.
Dwudniowe spotkanie miało interesujący przebieg i oprócz zaproszonych gości uczestniczyli w nim mieszkańcy miasta oraz młodzież szkół miechowskich. Na konferencji wygłoszono 18 referatów. Prelegentami byli pracownicy naukowi licznych ośrodków badawczych w Polsce: Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu M. Curie Skłodowskiej w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kiecach oraz dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.
Tematyka referatów była zróżnicowana od historii zakonu i jego działalności do omówienie takich zagadnień jak: organizacja średniowiecznego zbioru biblioteki klasztornej, architektura kościoła, duchowość, liturgia zakonu. Profesorowie Bogdan Rok i Marian Chachaj przedstawili edycję diariusza bożogrobca Jacobiego Lanhausa, który wyjechał do Rzymu i pozostawił w rękopisie dziennik z lat 1768-1769. Diariusz ten stanowi obecnie kapitalne źródło wiedzy o mentalności i życiu codziennym. Konferencję podsumował prof. dr hab. Henryk Gapski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który zwrócił uwagę na dobre przygotowanie konferencji i oparcie jej na rzeczywistych badaniach źródłowych.
Spotkanie w Miechowie było ważnym wydarzeniem naukowym, a ostatnia konferencja poświęcona bożogrobcom odbyła się przed 20 laty. Wśród referentów występował wówczas nieodżałowanej pamięci, niedawno zmarły ks. prof. Daniel Olszewski autor 350 prac poświęconych historii kościoła i diecezji kieleckiej, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Archiwum. Przy Archiwum Diecezjalnym w Kielcach w którym od kilku lat działa Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego i zostało utworzone Studium Historii Diecezji Kieleckiej, powstaje Zespół do Badań nad Dziejami Bożogrobców, którego celem będą badania naukowe. Plan archiwum obejmują pomysły późniejszych konferencji naukowych: kapituły, klasztory, parafie diecezji kieleckiej.
Na zakończenie konferencji bp Jan Piotrowski w serdecznych słowach podziękował organizatorom i powiedział, że tym co nas łączy jest troska o sanktuarium i opracowanie programu do dalszych badań. Tworzenie tego wielkie dzieła musi wyrazić się w realnej pracy. Miechów daje wiele możliwości odkrywczych. „Historia nie lubi ludzi leniwych” – mówił bp Piotrowski - trzeba docierać do źródeł i jeśli jest jakaś przestrzeń - to należy ją wypełnić. Obecnie taką przestrzenią jest Grób Boży i jego historia. Życzył organizatorom spotkania, aby to, co będzie wynikiem pokonferencyjnych ustaleń wpłynęło na unormowanie wiedzy o świętym miejscu naszej diecezji. Nie ma przyszłości bez przeszłości - takim akcentem zakończyła się ogólnopolska konferencja naukowa w Miechowie.
Maria Spława-Neyman
Towarzystwo Przyjaciół Archiwum
Diecezjalnego im. bł Wincentego Kadłubka
Zobacz: Galeria zdjęć
Zobacz: Relacja na stronie WSD
Zobacz: Facebook
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl