Konsekracja kościoła św. Brata Alberta w Busku-Zdroju

W niedzielę Chrystusa Króla bp Kazimierz Ryczan konsekrował najmłodszy kościół w Busku-Zdroju pw. św. Brata Alberta, który powstał dla potrzeb mieszkańców zdrojowej części miasta i rozrastającego się uzdrowiska. Dzisiaj parafia obchodziła także swoje 30-lecie.

W homilii bp Ryczan nazwał kościół „jubileuszowym darem, owocem trudu kapłanów, ojców, matek, owocem wiary praojców”. Takie budowle - zdaniem biskupa kieleckiego, zrodzone z tysięcy wyrzeczeń, z modlitwy mieszkańców i kuracjuszy - są „chlubą kraju i narodu”.

Przypomniał także postać patrona parafii – św. Brata Alberta, jego niezwykłe życie i przesłanie miłości bliźniego. „Niech ta świątynia głosi cywilizację budowania ojczystego domu z symbolami chleba i serca” – mówił bp Ryczan.

Nawiązał także do dzisiejszego święta – Chrystusa Króla. „Król Wszechświata sądził będzie prostaczka, inżyniera, siostrę zakonną, papieża Franciszka, Putina, Obamę i Dalajlamę” – podkreślał biskup kielecki. Wskazał także na prawa, które rządzą Królestwem Chrystusa.

„Z imieniem Chrystusa Króla w sercu nie będziesz szukał zemsty na drugim, nie porzucisz swojego domu, swoich dzieci – wołał kaznodzieja. Zastanawiał się też: „dlaczego zrodziła się gigantyczna korupcja w szeregach rządowych? To jest dzieło ludzi bezideowych. W ich sercu nie króluje Chrystus Król, tam nie ma miejsca na Ojczyznę” – twierdził hierarcha.

Genezę powstania parafii św. Alberta przypomina w rozmowie z KAI ks. dziekan Marek Podyma, proboszcz parafii. „Przez Busko w skali rocznej przewija się ok. 45 tys. kuracjuszy, co wpływa na rozbudowę infrastruktury w mieście, na rodzaj zatrudnienia, ale i na duszpasterstwo. Chcemy, aby goście czuli się, jak u siebie, aby mieli dogodne miejsce do modlitwy. Ten cel realizuje przede wszystkim parafia św. Brata Alberta, co dyktują względy topograficzne. Ta parafia m.in. po to powstała” – wyjaśnia ks. kan. Marek Podyma.

Na przełomie 1986/1987, pomimo wielu trudności i oporu władz, uzyskano pozwolenie na budowę kościoła. Wcześniej, 9 września 1983 r. utworzono samodzielne duszpasterstwo na terenach wydzielonych z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Parafię św. Brata Alberta erygował bp Stanisław Szymecki 24 grudnia 1983 r. podczas Pasterki. Pierwszym proboszczem został ks. Franciszek Berak. Najpierw powstał dom parafialny, mieszczący sale do katechizacji i mieszkania księży, a w 1973 r. utworzono w nim kaplicę.

Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił papież Jan Paweł II 22 czerwca 1983 r. podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach. Wtedy właśnie Adam Chmielowski został ogłoszony przez papieża błogosławionym.

Projekt kościoła wykonał architekt Władysław Markulis, konstrukcję - Bogdan Ciok. Budowę rozpoczęto w 1990 r. Mury kościoła budowano w latach 1992-1996. W 1997 r. ufundowano trzy dzwony, które poświęcił bp Mieczysław Jaworski.

Wystrój kościoła ukazuje symbolicznie dwie drogi zbawienia. Pierwsza – droga Bożych Przykazań, druga – droga Tradycji chrześcijańskiej, zawierająca symbole starochrześcijańskie. Aranżacja wnętrza to dzieło artystów z Wejherowa: Tomasza Morka i Artura Wyszeckiego.

Z myślą o parafianach i kuracjuszach codziennie w kościele św. Brata Alberta, jak i w dawnym kościele św. Anny - jest odprawiana Msza św. z homilią. W wybrane dni tygodnia są sprawowane Msze św. w kaplicach sanatoryjnych w „Krystynie” w 21. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowym, dodatkowo oprawiają Msze św. księża kuracjusze. „Zwyczajowo zapraszamy do św. Brata Alberta i do kaplicy św. Anny na Eucharystię na zakończenie turnusu” – dodaje ks. Podyma..

Uroczystość konsekracji kościoła poprzedziły misje parafialne w dniach 17-24 listopada, które prowadzili ks. Łukasz Zygmunt - prefekt WSD w Kielcach oraz ks. Kordian Duda – doktorant KUL.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Posłuchaj: Kazanie bp. Kazimierza Ryczana

Zobacz także: Strona internetowa parafii

 

Foto i relacja filmowa: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"