Konsekrowane wdowieństwo - indywidualna forma życia konsekrowanego

W niedzielę, 23 lutego 2014 r. podczas Mszy św. o godz. 12.30 w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach biskup Kazimierz Ryczan, pasterz Kościoła Kieleckiego dokonał konsekracji dwóch wdów.

Człowiek całą prawdę o swojej godności i powołaniu, o celu, dla którego żyje odnajduje w Bogu Stwórcy i Odkupicielu. Prawdę tę odczytuje stopniowo na przestrzeni lat, gdy wsłuchuje się w Boga i Bogu zawierza swoje życie. Różne sytuacje życiowe odczytywane w świetle Bożego słowa, oglądane oczami wiary, pozwalają mu rozpoznać wolę Bożą i podjąć decyzję z nią zgodną. Pozwalając się Bogu prowadzić zawsze będzie żył pod urokiem Jego Miłości, pragnąc służyć Mu coraz pełniej.

W tym też wyraża się każde powołanie w Kościele. Wiele jest sposobów wypełniania powołania Bożego i wiele jest także form życia konsekrowanego. Oprócz form wspólnotowych (zakonnych, Instytutów Świeckich) są także indywidualne formy życia konsekrowanego: konsekrowane dziewice, wdowy, także wdowcy i pustelnicy. W naszej Diecezji mamy już konsekrowane: 8 dziewic, 8 wdów i jednego wdowca - pierwszego w Polsce. Przygotowuje się do rozpoczęcia 1 pustelnica.

Ta indywidualna forma życia konsekrowanego, konsekrowane wdowieństwo, ukazana została Kościołowi i światu przez bł. Jana Pawła II, papieża, w adhortacji o Życiu konsekrowanym Vita consecrata. Od tego czasu wiele wdów, które odczuwały powołanie do wdowieństwa konsekrowanego, mogło swoje życie bardziej poświęcić Chrystusowi i Jego Kościołowi. Istotę tej konsekracji stanowi złożenie ślubu dozgonnej czystości i modlitwa konsekracyjna, jaką Ksiądz Biskup wypowiada nad wdową.

Wdowami, które Ksiądz Biskup wprowadził w stan życia konsekrowanego przez uświęcającą je modlitwę błogosławieństwa, są p. Aniela Stąpór z parafii św. Rozalii w Skorzeszycach i p. Joanna Sypniewska z parafii przy Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny Kielcach. W czasie uroczystości towarzyszyły im dzieci z rodzinami i księża proboszczowie.

Wiele lat przeżyły w małżeństwie, a teraz swoje wdowieństwo powierzają Chrystusowi, aby jeszcze bardziej służyć Jego Kościołowi. Ich zadaniem będzie modlitwa, karmienie się słowem Bożym, w które codziennie będą się medytacyjnie wsłuchiwać, życie duchem pokuty i ofiary, służba Kościołowi Kieleckiemu i konkretnym ludziom potrzebującym. Konsekrowane wdowy nadal żyją w rodzinach i o nie się troszczą, jako matki i babcie, będąc jednocześnie bardziej włączonymi w to, czym żyje Kościół i pozostając bardziej do jego dyspozycji.

Niech ta konsekracja ośmieli inne wdowy, a także i wdowców w naszej Diecezji, którzy odczuwają w sercu, może jeszcze nieśmiałe, pragnienie oddania swojego wdowiego życia Bogu i Kościołowi przez konsekrację. Módlmy się także o nowe i święte powołania do kapłaństwa i wszystkich form życia konsekrowanego.

Ks. prał. Tomasz Rusiecki
WIKARIUSZ BISKUPI
ds. Instytutów Życia Konsekrowanego
i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego