W 30 rocznicę erygowania parafii i 18 lat po rozpoczęciu budowy, Biskup Kielecki Jan Piotrowski uroczyście poświęcił w 3 Niedzielę Adwentu, 12 grudnia 2021 r., kościół parafialny pw. Błogosławionego Jerzego Matulewicza na kieleckich Ślichowicach.
Zebranym w świątyni, jej historię przybliżył ksiądz Bogdan Pękacki, proboszcz parafii. - Po zawarciu umowy z Urzędem Miasta, który przeznaczył na obiekty sakralne nieużytki porośnięte chwastem i dzikimi krzakami, powstaje tymczasowa kaplica – drewniane prezbiterium z wojskowym namiotem i blaszaną zakrystią. Tu 8 grudnia 1991 roku biskup Stanisław Szymecki poświęcił krzyż, plac, odprawił pierwszą Mszę Świętą i udzielił błogosławieństwa nowym parafianom – przypomniał.
W 1993 roku powstała nowa kaplica. Jednak w związku ze zwiększającą się liczbą wiernych oraz potrzebami duszpasterskimi, biskup Kazimierz Ryczan w 2000 roku podjął decyzję o rozbudowie świątyni. Autorami projektu są Krzysztof i Anna Filusiowie oraz Piotr Bielański, konstrukcję opracował Zbigniew Wendorf i Andrzej Wojewoda.
- Po licznych konsultacjach, 2 grudnia 2002 roku projekt został złożony do Urzędu Miasta, a 27 maja 2003 roku otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. Jej inspektorem został Krzysztof Olczyk, a kierownikiem Sławomir Piotrowski. 3 czerwca 2003 roku firma Rem-Wod wykopała fundamenty. Tak zaczęły się prace budowlane przy dużym zaangażowaniu rodzin i życzliwości ludzi dobrej woli. Ofiarność parafian i modlitewne wsparcie pomaga przezwyciężać trudności i efekty były szybko widoczne – zaznaczył proboszcz.
W wygłoszonej podczas Eucharystii homilii, biskup Jan Piotrowski mówił o patronie świątyni. - Ksiądz Jerzy Matulewicz nie był przypadkowo wybrany. W 1991 roku od jego beatyfikacji, dokonanej przez Jana Pawła II w Rzymie minęły zaledwie 4 lata. Czasy przemian społecznych domagały się właśnie takiego odważnego i bezkompromisowego patrona. Wśród cennych myśli błogosławionego znajdujemy i tę odważną i wciąż aktualną „Jeżeli naprawdę pozbędziesz się wszystkiego i opuścisz wszystko dla Boga, to co ludzie mogą ci zrobić? Boga ci nie odbiorą, nieba przed tobą nie zamkną, do piekła cię nie wtrącą, jeśli sam tam iść nie zechcesz. Nawet nie wyrzucą cię z kuli ziemskiej” - przytoczył.
- Dziś, kiedy stajemy we wnętrzu kościoła musimy pamiętać o trudzie jego budowy, ofiarach i wyrzeczeniach tysięcy osób, a także o pokonywanych zwątpieniach i nieprzychylnych komentarzach, jakie zawsze wybrzmiewają przy budowie obiektów sakralnych – zwrócił uwagę biskup.
Hierarcha przypomniał także, że prawdziwym bogactwem Kościoła są modlący się wierni: - Ponad wszelką wątpliwość to nie marmury, malowidła, posadzka i żyrandole, harmonia tej świątyni i jej wyposażenie, ale tylko wasza w nim obecność będzie chwałą Boga. Już na początku III wieku święty Ireneusz z Lyonu mawiał, że chwałą Boga jest żywy człowiek. Ta parafialna świątynia dedykowana błogosławionemu Jerzemu Matulewiczowi dzięki waszej obecności ma być miejscem ewangelizacji i umocnienia wiary.
Po wygłoszonym Słowie Bożym rozpoczęły się obrzędy konsekracji świątyni. Biskup namaścił ołtarz, a proboszcz ściany kościoła. Następnie okadzono ołtarz oraz wiernych. W prezbiterium oraz na ścianach zapalono świece. Na nowo poświęconym ołtarzu sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem Pasterza diecezji kieleckiej.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl