Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał najnowsze dane dotyczące religijności Polaków. Zebrane w tabelkach liczby i procenty dotyczą roku 2019, a więc czasu sprzed pandemii koronawirusa.
W diecezji kieleckiej działają 304 parafie w tym 11 prowadzonych przez zgromadzenia zakonne. Liczba księży wynosi 704 (stan na dzień 31 grudnia 2019 r.), z czego 564 posługuje duszpastersko w parafiach. Pod względem liczby inkardynowanych kapłanów diecezja kielecka plasuje się na jedenastym miejscu w Polsce (liczba diecezji w Polsce wynosi 44).
W diecezji kieleckiej w 2019 roku udzielono 8192 chrzty, co stanowi nieco mniejszy wynik w stosunku do roku wcześniejszego. Z kolei w porównaniu do 2018 roku bardzo mocno wzrosła liczba osób, które przyjęły sakrament bierzmowania (o ponad 3000 osób więcej). Co do zawieranych małżeństw tutaj odnotowano spadek - było ich w 2019 r. o 145 mniej.
Jeśli chodzi o wskaźnik dominicantes (odsetek katolików uczęszczających w niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych), w Kościele Kieleckim wyniósł on 39,8 proc. i jest wyższy od średniej krajowej wynoszącej 36,9 proc. Dla porównania na przeciwległych biegunach znajduje się diecezja tarnowska (70,8 proc.) i archidiecezja szczecińsko-kamieńska (23,3 proc.)
Z kolei wskaźnik communicantes (odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby wiernych) w diecezji kieleckiej wyniósł 18,7 proc., przy średniej krajowej liczącej 16,7%.
19 proc. wszystkich parafii na terenie diecezji kieleckiej w 2019 r. publikowało treści w formie papierowej (gazetki parafialne). Stawia to nas poniżej średniej krajowej, która w Polsce wynosi 31 proc.
Jeśli chodzi o treści elektroniczne, na naszym terenie publikuje je prawie 50,6 proc. parafii (średnia krajowa 72,7). 42,6 proc. parafii posiada stronę internetową.
W roku szkolnym 2019/2020 odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych (łącznie) w diecezji kieleckiej wyniósł 93,3 proc. (średnia w kraju to 87,6 proc.).
xmhas
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl