Królowie przeszli ulicami Kielc i wielu parafii

Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka w kieleckiej bazylice, przejście korowodu od Rynku, spotkanie z monarchami i wspólne kolędowanie – tak wyglądało świętowanie dnia Objawienia Pańskiego połączone z orszakiem Trzech Króli. Licznie przybyli do centrum Kielc mieszkańcy miasta, w tym rodziny z dziećmi, wspólnoty, osoby starsze.

Królowie i ich orszak w kieleckiej bazylice uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.

W homilii bp Florczyk przypomniał niełatwą drogę Trzech Mędrców do nowo narodzonego, zestawiając ją z sytuacjami czasów współczesnych i poszukiwaniami dzisiejszego człowieka, jego dylematami i pytaniami o sens życia. Zachęcał do przeżywania „pięknej tęsknoty za Jezusem”. Poruszał także zagadnienie „drogi wiary każdego człowieka”, zestawiając ją z drogą Monarchów ze Wschodu.

– Mamy wokół wielu ludzi o silnej wierze, ale są też i tacy, którzy szukają Jezusa – dzieci, młodzież starsi – zauważył. Zastanawiał się, czy „młodzież Europy utraciła sens życia”. „Niech za przykładem Trzech Króli wyruszy na poszukiwanie Jezusa” – zachęcał.

Wszystkim uczestnikom, a szczególnie dzieciom, licznie przybyłym rodzinom i środowisku niepełnosprawnych biskup dziękował za wspólną modlitwę i uczestniczenie w orszaku Trzech Króli.

Po zakończeniu Eucharystii orszaki i korowody, które przeszły ulicami miasta, spotkały się na placu Jana Pawła II, przed bazyliką kielecką. Królowie składali dary, a zebrani zaśpiewali kolędy w podzięce, znane i mniej znane. W tym roku pierwszym głosem był chór dziecięcy z Młodzieżowego Domu Kultury, któremu wtórowały inne zespoły.

W królów wcielili się przedstawiciele świata kultury, edukacji i sportu, związani z Teatrem „Kubuś”, Młodzieżowym Domem Kultury i Cyclo-Koroną Kielce: Zdzisław Reczyński – aktor teatralny i filmowy, Stanisław Bętkowski – gitarzysta i wokalista zespołu „Arianie” oraz Kazimierz Stafiej – kolarz szosowy, 4-krotny mistrz Polski.

Na placu przed bazyliką katedralną podczas wspólnego kolędowania na scenie pojawił się Chór Garnizonowy, a także zespoły dziecięce z Młodzieżowego Domu Kultury. Swoją kolędę zaśpiewali również policjanci, którzy rozdawali uczestnikom odblaski. Pomagały im dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki.

Rodzinne kolędowanie w Kielcach odbyło się po raz pierwszy w 2012 roku. Pomysłodawcą i rokrocznym uczestnikiem jest bp Marian Florczyk. Rok później kolędowanie zostało połączone z orszakiem Trzech Króli. Wydarzenie organizują wspólnie Wojewódzki Dom Kultury i Kuria Diecezjalna w Kielcach.

W województwie świętokrzyskim i diecezji kieleckiej orszaki Trzech Króli przeszły w sumie w kilkudziesięciu miejscowościach, m.in. w Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Szańcu, Chmielniku, Łopusznie, Sitkówce-Nowinach, Kazimierzy Wielkiej, Miechowie, Szydłowie, Skalbmierzu, Sędziszowie, Pińczowie, Włoszczowie i in.

Święto Trzech Króli było jednym z najwcześniej ustanowionych przez Kościół. Na Wschodzie obchodzone było już w III wieku. Kościół wschodni łączył święto Trzech Króli z Bożym Narodzeniem. Natomiast w Kościele rzymskim jest to święto niezależne.

Ewangelia św. Mateusza (2,1 -12) mówi o cudzoziemcach, którzy przybyli do Betlejem, aby adorować nowo narodzonego Jezusa. Ich ojczyzną mogła być równie dobrze Persja, Babilonia, Arabia bądź Syria. Symbolizują oni pogan – cudzoziemców, którzy stają się adresatami Dobrej Nowiny. W tradycji i pobożności ludowej Mędrcy szybko przeobrazili się we władców.

Tradycja zachodnia, opierając się na Ewangelii apokryficznej z VI w., przyznaje im imiona: Melchior, Baltazar, Kacper. Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok.

Święto Trzech Króli ma bogatą tradycję w całym chrześcijańskim świecie, w niektórych krajach bogatszą nawet niż Boże Narodzenie. Jest hucznie obchodzone w większości państw Unii Europejskiej, np. w Niemczech, Austrii, Hiszpanii.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM