Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka w kieleckiej bazylice, przejście korowodu od Rynku, spotkanie z monarchami i wspólne kolędowanie – tak wyglądało świętowanie dnia Objawienia Pańskiego połączone z orszakiem Trzech Króli. Licznie przybyli do centrum Kielc mieszkańcy miasta, w tym rodziny z dziećmi, wspólnoty, osoby starsze.
Królowie i ich orszak w kieleckiej bazylice uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.
W homilii bp Florczyk przypomniał niełatwą drogę Trzech Mędrców do nowo narodzonego, zestawiając ją z sytuacjami czasów współczesnych i poszukiwaniami dzisiejszego człowieka, jego dylematami i pytaniami o sens życia. Zachęcał do przeżywania „pięknej tęsknoty za Jezusem”. Poruszał także zagadnienie „drogi wiary każdego człowieka”, zestawiając ją z drogą Monarchów ze Wschodu.
– Mamy wokół wielu ludzi o silnej wierze, ale są też i tacy, którzy szukają Jezusa – dzieci, młodzież starsi – zauważył. Zastanawiał się, czy „młodzież Europy utraciła sens życia”. „Niech za przykładem Trzech Króli wyruszy na poszukiwanie Jezusa” – zachęcał.
Wszystkim uczestnikom, a szczególnie dzieciom, licznie przybyłym rodzinom i środowisku niepełnosprawnych biskup dziękował za wspólną modlitwę i uczestniczenie w orszaku Trzech Króli.
Po zakończeniu Eucharystii orszaki i korowody, które przeszły ulicami miasta, spotkały się na placu Jana Pawła II, przed bazyliką kielecką. Królowie składali dary, a zebrani zaśpiewali kolędy w podzięce, znane i mniej znane. W tym roku pierwszym głosem był chór dziecięcy z Młodzieżowego Domu Kultury, któremu wtórowały inne zespoły.
W królów wcielili się przedstawiciele świata kultury, edukacji i sportu, związani z Teatrem „Kubuś”, Młodzieżowym Domem Kultury i Cyclo-Koroną Kielce: Zdzisław Reczyński – aktor teatralny i filmowy, Stanisław Bętkowski – gitarzysta i wokalista zespołu „Arianie” oraz Kazimierz Stafiej – kolarz szosowy, 4-krotny mistrz Polski.
Na placu przed bazyliką katedralną podczas wspólnego kolędowania na scenie pojawił się Chór Garnizonowy, a także zespoły dziecięce z Młodzieżowego Domu Kultury. Swoją kolędę zaśpiewali również policjanci, którzy rozdawali uczestnikom odblaski. Pomagały im dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki.
Rodzinne kolędowanie w Kielcach odbyło się po raz pierwszy w 2012 roku. Pomysłodawcą i rokrocznym uczestnikiem jest bp Marian Florczyk. Rok później kolędowanie zostało połączone z orszakiem Trzech Króli. Wydarzenie organizują wspólnie Wojewódzki Dom Kultury i Kuria Diecezjalna w Kielcach.
W województwie świętokrzyskim i diecezji kieleckiej orszaki Trzech Króli przeszły w sumie w kilkudziesięciu miejscowościach, m.in. w Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Szańcu, Chmielniku, Łopusznie, Sitkówce-Nowinach, Kazimierzy Wielkiej, Miechowie, Szydłowie, Skalbmierzu, Sędziszowie, Pińczowie, Włoszczowie i in.
Święto Trzech Króli było jednym z najwcześniej ustanowionych przez Kościół. Na Wschodzie obchodzone było już w III wieku. Kościół wschodni łączył święto Trzech Króli z Bożym Narodzeniem. Natomiast w Kościele rzymskim jest to święto niezależne.
Ewangelia św. Mateusza (2,1 -12) mówi o cudzoziemcach, którzy przybyli do Betlejem, aby adorować nowo narodzonego Jezusa. Ich ojczyzną mogła być równie dobrze Persja, Babilonia, Arabia bądź Syria. Symbolizują oni pogan – cudzoziemców, którzy stają się adresatami Dobrej Nowiny. W tradycji i pobożności ludowej Mędrcy szybko przeobrazili się we władców.
Tradycja zachodnia, opierając się na Ewangelii apokryficznej z VI w., przyznaje im imiona: Melchior, Baltazar, Kacper. Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok.
Święto Trzech Króli ma bogatą tradycję w całym chrześcijańskim świecie, w niektórych krajach bogatszą nawet niż Boże Narodzenie. Jest hucznie obchodzone w większości państw Unii Europejskiej, np. w Niemczech, Austrii, Hiszpanii.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl