Ks. Adam Perz w Proszowicach: To co robimy, czyńmy z miłości do Jezusa i do Jego Matki Maryi

Ks. dr Adam Perz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przewodniczył w sobotę, 13 lipca 2024 r. Nabożeństwu Fatimskiemu w kościele Wniebowzięcia NMP w Proszowicach. Uroczyste ich celebrowanie wpisuje się w trwający w parafii Rok Ojca Rafała.

O godz. 19.00 rozpoczęła się Msza św., w czasie której modlono się szczególnie za mieszkańców Kowar i Szczytnik, którzy przygotowali oprawę liturgiczną. W Eucharystii uczestniczyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szczytnikach i Kowarach, a także druhowie z OSP Kowary.

– „Raz po raz profanacje. Występuje się przeciw SACRUM. Bluźnierstwa, zniewagi przeciw Bogu i temu wszystkiemu co należy do sfery Bożej. Lekkomyślne wymawianie imienia Bożego, złorzeczenie, nieuszanowanie dnia świętego” – mówił do proszowickich parafian ks. dr Adam Perz.

– „Profanacje są także w naszej diecezji” – dodał kaznodzieja i przytoczył bolesne wydarzenia zniszczenia krzyży na cmentarzu w parafii Wzdół Rządowy, nawiązał do zakłócenia nabożeństwa Gorzkich Żali przez Tik Tokera w kościele garnizonowym w Kielcach oraz wspomniał o zniszczeniu figury Matki Bożej na terenie parafii Chęciny. 

Mówiąc w homilii o Maryi, ks. Perz nawiązał do dramatu Adama Mickiewicza – „Dziady”. Otóż, w klasztorze Bazylianów w I scenie III części, po bluźnierczym wobec Jezusa i Maryi monologu Jankowskiego, odzywa się Konrad:
   Słuchaj, ty! – tych mnie imion przy kielichach wara.
   Dawno nie wiem, gdzie moja podziała się wiara,
   Nie mieszam się do wszystkich świętych z litaniji.
   Lecz nie dozwolę bluźnić imienia Maryi. 

Rektor WSD w Kielcach zaapelował o odwagę w obronie deptanych wartości. Zwrócił uwagę, że w Ewangeliach nader często występuje zwrot: „nie lękajcie się” w różnej formie (od „nie lękaj się” do „nie drżyjcie”). „Dziś można być odważnym. Pokazać, że jesteśmy chrześcijanami” – podkreślał ks. dr Adam Perz, i dodał, że „aby to co robimy, czynić z miłości do Jezusa i do Jego Matki Maryi”. Wskazywał na przesłanie, które płynie z Fatimy, aby codziennie odmawiać różaniec, by uprosić pokój na świecie i koniec wojny.

Po Mszy św. rozpoczęła się modlitwa różańcowa prowadzona przez mieszkańców Kowar. Następnie wierni przeszli w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła. Zwieńczeniem Nabożeństwa Fatimskiego było błogosławieństwo i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. Nie zabrakło także wieczornej pieśni „Zapada zmrok” i czasu na wspólne zdjęcia.

>> Galeria zdjęć