„Narodzenie Pańskie to nie jest bajka, to nie początek magicznych świąt, tych z witryn sklepowych, reklam i kolorowych magazynów, to nie Mikołaj, renifer i prezenty. Narodzenie Pańskie to tajemnica pokory, prostoty i uwielbienia" – mówił podczas Pasterki w Bazylice Katedralnej ks. prałat Dariusz Gącik, wikariusz generalny.
W Mszy św. o północy uczestniczyły tysiące kielczan. – „Narodzenie Pańskie – to Bóg, który stał się człowiekiem, to wydarzenie historyczne, które zmieniło losy świata, to Dobra Nowina o darmowej miłości Boga do człowieka, która ma moc odmienić nasze życie" – mówił w homilii wikariusz generalny. Wyjaśniał w niej m.in. czym są pokora, prostota, uwielbienie.
– „Pokora to spojrzenie w niebo" – stwierdził. Przypomniał, że Pan Bóg wyruszył na poszukiwanie zagubionego człowieka, który „zapomniał, że miłość istnieje, który wziął życie we własne ręce”. – „Pan Bóg wyruszył na poszukiwanie człowieka, przychodząc na ziemię, nie w centrum intelektualnym ówczesnego świata, ale w niewielkim narodzie okupowanym przez Rzymian; w małym miasteczku Betlejem, w grocie, gdzie chroniły się zwierzęta przed zimnem nocy" – mówił wikariusz generalny.
– „To jest pokora Boga. Schodzi On z wysokości Bożego raju na dno ludzkiej nędzy. W miejscu, gdzie najbardziej boli Cię życie – tam rodzi się Bóg. Twoja samotność, krwawiące rany odrzucenia, brak nadziei – jest szczeliną, przez którą wchodzi Maleńka Miłość do Twojego serca" – podkreślał.
Zauważył także uniwersalność betlejemskiej grody, która nikogo nie wyklucza, nie narzuca selekcji. – „Betlejemska grota jest otwarta na cały świat. Gdyby Jezus Chrystus urodził się w pałacu – pochodził przecież z królewskiego rodu, tylko ludzi szlachetnie urodzeni mieliby do Niego dostęp. Gdyby Jezus przyszedł na świat, w prywatnym domu, czy hotelu, tylko wybrani, wyselekcjonowani ludzie mogliby go zobaczyć. W każdym domu są drzwi, które się zamyka przed nieproszonymi gośćmi. Betlejemska grota jest otwarta, nie ma drzwi" – mówił ks. Gącik.
„Zaproszenie do groty” jest skierowane do każdego człowieka. – „Wejdź dzisiaj do betlejemskiej groty. Spotkasz tam Jezusa. Spójrz na Niego, usłysz w swoim sercu jego Słowa: Dla Ciebie stałem się człowiekiem. Kocham Cię darmową Miłością. Nie lękaj się Mnie przyjąć do swojego serca" – mówił.
Prostotę zestawił ze „spojrzeniem na ziemię”. Tymi cechami promieniowali pasterze, prości ludzie, którzy „nie uczestniczyli w kulcie świątynnym, tylko zajmowali się bydłem, często nieokrzesani i silni, promieniowali także niezwykłą prostotą”. – „Pasterze dają nam dowód niezwykłego realizmu. Nie zostają na miejscu, nie wpatrują się w niebo, nie wołają za aniołami, aby wrócili, nie rozmawiają o tym niebiańskim koncercie, jaki słyszeli, tylko idą do Betlejem i chcą ujrzeć znak, który został im objawiony – mówił. Podkreślał, że „tylko prości ujrzą Boga”. – Potrzebujemy prostoty serca. Wiary, która jest pewnością, że nawet w najtrudniejszych chwilach, nie spadniemy na betonową ulicę, ale w ramiona kochającego Ojca" – mówił wikariusz generalny.
Z kolei uwielbienie określił jako „spojrzenie w serce”. – „W centrum świąt Narodzenia Pańskiego jest Jezus. To Jego pojawienie się na ziemi przyniosło radość. Nie wystarczy mówić tylko o klimacie świąt, o rodzinnej atmosferze, nawet o najpiękniejszych aktach dobroci – jeśli zabraknie tej jednej osoby, która jest w centrum naszego świętowania – Jezusa Chrystusa, Boga człowieka, który przyszedł na świat, który przynosi nam zbawienie, który pokazuje nam prawdziwe oblicze człowieka" – zaznaczył.
Na zakończenie ks. Dariusz Gącik przypomniał, że Bóg przed wszystkim czeka na naszą miłość.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl