Ks. dr Grzegorz Kaliszewski został członkiem Zarządu Kustoszów Sanktuariów Polskich

Ks. kan. dr Grzegorz Kaliszewski - Duszpasterz ds. Sanktuariów Diecezjalnych, Diecezjalny Moderator Róż Żywego Różańca, Proboszcz i Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach został wybrany do Zarządu Kustoszów Sanktuariów Polskich.

Wybór został dokonany 4 października 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, gdzie odbywało się spotkanie Kustoszów Sanktuariów Polskich. Na przebieg spotkania złożyły się: konferencja nt. „Naśladowanie Maryi w życiu duchowym chrześcijanina”, Nabożeństwo w Kaplicy cudownej Figury Matki Bożej Gidelskiej oraz spotkanie robocze kustoszów pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Ciereszko – Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów.

Następnie wszyscy udali się na Jasną Górę, gdzie uczestniczyli w sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, którego hasło brzmiało: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”. Wśród tematów podejmowanych podczas Sympozjum były m.in.: królewska służba Maryi, historyczne tło koronacji, koronacja obrazu w świetle „kazań koronacyjnych”, regalia Matki Bożej, pastoralno-duchowe implikacje macierzyńskiego królowania Maryi.

W trakcie spotkania został również zaprezentowany projekt jednolitego dla całej Polski sposobu zbierania danych na temat ruchu pielgrzymkowego w Polsce. Poinformowano także, iż w Polsce jest ponad tysiąc Sanktuariów, z czego zdecydowana większość to Sanktuaria Maryjne.

Gratulujemy Księdzu Grzegorzowi i na czekającą pracę życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej!

__________________

W spotkaniu formacyjnym w Gidlach i sympozjum w Częstochowie uczestniczyło 7 Kustoszy Sanktuariów naszej Diecezji:

1. ks. kan. dr Grzegorz Kaliszewski – Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach

2. ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk – Kustosz Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie

3. ks. kan. Zygmunt Kwieciński – Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie

4. ks. prałat Jan Iłczyk – Kustosz Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach

5. ks. prałat Wiesław Stępień – Kustosz Sanktuarium Madonny Łokietkowej w Wiślicy

6. ks. dr Krzysztof Kozioł – Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Nawiedzenia w Zielenicach

7. ks. Kazimierz Perz – Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Uniejowie

__________________