Ks. Gącik w Kazimierzy Wielkiej: Krzyż jest znakiem naszego zbawienia

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego dla kazimierskiej „dolnej” parafii jest Uroczystością Odpustową. Przez cały dzień homilię głosił ks. kan. Dariusz Gącik, wikariusz generalny naszej diecezji.

O godz. 17.00 została odprawiona uroczysta Suma Odpustowa, którą koncelebrowali: ks. Jan Będkowski – proboszcz ze Skorczowa i wikariusze: ks Michał Haśnik i ks. Mariusz Rozin.

W homilii ks. Gącik mówił o sensie krzyża w życiu każdego chrześcijanina. – „Nie ma miłości bez krzyża, bez cierpienia. Nie ma miłości bez ofiary. Kochać to wziąć cierpienie za drugiego”.

- „Jezus Chrystus wywyższony na drzewie krzyża ratuje nas od śmierci wiecznej. Jezus zwyciężył grzech, szatana, śmierć. Na krzyżu Jezus darował nam nowe życie, życie pełne miłości – dlatego musimy powrócić do Jezusa Chrystusa, bo On jest Tym, który nas zbawia” – mówił ks. Gącik.

Kaznodzieja przestrzegał przed izolowaniem się od świata i bliźnich. - „Śmiercią dla człowieka jest życie dla siebie (…). Człowiek nie może zamknąć się w skorupie i żyć tylko dla siebie”. Wikariusz generalny zauważył także, że często boimy się krzyża i odsuwamy go od siebie. – „Dzisiaj świat jest zgorszony krzyżem. Kiedy uciekamy od krzyża – uciekamy od Chrystusa”.

Kaznodzieja dał kilka przykładów, jaki może być krzyż w życiu człowieka. – „Krzyżem może być drugi człowiek: mąż, żona, dzieci. Krzyżem może być nasz charakter, samotność, choroba. Każdy z nas ma jakiś swój krzyż. Jaki sens ma nasz krzyż?” – pytał ks. Gącik.

- „To, że jesteśmy w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego to nie przypadek, to znak dla nas. Dlatego prośmy Pana, abyśmy zrozumieli tajemnicę krzyża w naszym życia, abyśmy każdego dnia brali swój krzyż i szli śladami Jezusa Chrystusa”.

Po Mszy św. wyruszyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Po powrocie do kościoła odśpiewaliśmy hymn Te Deum Ladudamus i przyjęliśmy błogosławieństwo. Po błogosławieństwie każdy mógł oddać cześć relikwiom Krzyża Świętego.

mhas

Zobacz: Galeria zdjęć