Ks. Jacek Miernik do Margaretek: Jesteście naszym najpiękniejszym wzmocnieniem

W piątek, 20 września 2024 r. po raz kolejny w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach spotkali się Członkowie Wspólnot Margaretkowych wraz z kapłanami, aby wspólnie prosić o łaskę świętości dla kapłanów i o dar nowych powołań do Służby Bożej. W tym szczególnym czasie dziękowaliśmy dobremu Bogu i ludziom dobrej woli za 9 lat wspólnej modlitwy przed cudownym Obliczem Pana Jezusa Cierpiącego.

Czuwanie rozpoczęliśmy modlitwą różańcową prowadzoną przez Członków Wspólnot Margaretkowych z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, której przewodniczył ks. Krzysztof Toboła – moderator Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej.

Ks. Krzysztof Toboła wygłosił również do zebranych konferencję pt.: „Prawdziwa religijność – wyzwanie współczesności” w oparciu o dokument Komisji Nauki Wiary KEP „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”, podczas której przybliżył zagrożenia, związane z jej niewłaściwym rozumieniem i przeżywaniem oraz nakreślił kierunek w jakim powinien podążać chrześcijanin chcący na chwałę Bożą pogłębiać swoją wiarę. Po wysłuchaniu konferencji zebrani uczcili relikwie Krzyża Świętego oraz otrzymali pamiątkowe obrazki.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez 12 prezbiterów, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jacek Miernik – proboszcz parafii Trójcy Świętej w Działoszycach. Podczas homilii odnosząc się do starotestamentalnej sceny, opisującej bitwę Izraelitów z Amalekitami, zwrócił się do zebranych słowami: „Wy jesteście takimi Aaronami i Churami, którzy sprawiają, że nasze kapłańskie ręce, które oddaliśmy kiedyś Chrystusowi, mogą się wznosić na Jego chwałę, na Jego pożytek. Jesteście tym wzmocnieniem najpiękniejszym, bo cichym”.

Podczas czuwania przyrzeczenie modlitwy w intencji ks. Tadeusza Szlachty złożyły nowopowstałe Wspólnoty Margaretkowe.

W modlitwie uwielbienia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem trwaliśmy do godziny 23.30, prosząc o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania do Służby Bożej w Kościele a także powierzając intencje złożone przez pielgrzymów zanoszone w modlitwie Nowenny do Pana Jezusa Cierpiącego. Czuwanie zakończyło błogosławieństwo lourdzkie i  Kompleta.

Po zakończeniu czuwania spotkaliśmy się w spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych.

Do września tego roku w „Księdze Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej” odnotowano 610 Wspólnot Margaretkowych otaczających modlitwą 379 Kapłanów diecezjalnych i zakonnych, w 61 parafiach Diecezji Kieleckiej.

W jubileuszowym czuwaniu wzięło udział około 200 osób i 12 kapłanów z parafii:
- pw. Trójcy Świętej w Działoszycach z ks. Jackiem Miernikiem oraz ks. Damianem Jędrzejczykiem
- pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach z ks. prałatem Grzegorzem Pałysem
- pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju z ks. Tadeuszem Szlachtą
- pw. Grobu Bożego w Miechowie z ks. Michałem Kościańskim oraz ks. Zbigniewem Wójcikiem
- pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach z ks. Marcinem Piotrowskim
- pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Koniuszy z ks. Wojciechem Czerwikiem
- pw. Św. Mikołaja w Solcu-Zdroju z ks. Tomaszem Moskalem
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu z ks. Andrzejem Michniewskim (diecezja sosnowiecka)
- pw. Wniebowzięcia NMP w Gołczy
- pw. Wniebowzięcia NMP w Strawczynie