Rozmowa z ks. prałatem Janem Iłczykiem, kustoszem Sanktuarium świętego Józefa Opiekuna Rodziny i proboszczem parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach.
Papież Franciszek ogłosił bieżący rok Rokiem świętego Józefa. W Kielcach od ponad pół wieku jest kościół pod wezwaniem tego świętego. Jakie były początki tej parafii?
Biskup Czesław Kaczmarek 24 sierpnia 1958 roku przesłał wiadomość do księży, że na Szydłówku powstaje nowa parafia i jej patronem będzie święty Józef. W kronice parafialnej napisano, że biskup powiedział, że z jednej strony na wzgórzu katedralnym będzie królowała Matka Boża, a na drugim wzgórzu Szydłówek będzie święty Józef. Dodał również, że na trudny czas komunistyczny będzie to patron, który może uczynić wiele dobra dla wspólnoty Kościoła kieleckiego.
Biskup Czesław Kaczmarek ustanawiając parafię świętego Józefa Robotnika wiedział, że w ówczesnych czasach będzie to miało znaczenie symboliczne.
Oczywiście. Biskup wiedział, że 1 maja Święto Pracy obchodzone jest na sposób świecki, a święty Józef, jako robotnik, rzemieślnik, cieśla jest patronem ludzi pracy. Dlatego chciał ich zaprosić 1 maja do parafii świętego Józefa i wskazał, że trzeba prosić Go wstawiennictwo w intencji szczęśliwej pracy dla siebie i swojej rodziny. Komunizm postrzega człowieka tylko jako narzędzie pracy, nie ma tam uświęcenia, błogosławieństwa Bożego dla pracy ludzkiej, która kształtuje postawę człowieka.
Biskup Kazimierz Ryczan ustanowił Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny i zwrócił uwagę na inną rolę tego świętego.
Biskup Kazimierz Ryczan widział, że rodzina potrzebuje pomocy. Ustanowił więc Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny - 29 grudnia 2013 roku. Była to błogosławiona decyzja, bo zobowiązał nas, abyśmy objęli modlitwą wszystkie rodziny diecezji kieleckiej i naszej Ojczyzny. Rodzina potrzebuje pomocy świętego Józefa, aby uzdrowił panujące w niej relacje, bo mamy coraz więcej związków niesakramentalnych, rozwodów, dzieci, które pozostały sieroce, bo rodzice wyjechali za granicę za pracą, albo ojciec opuścił rodzinę, a mama ledwo wiąże koniec z końcem.
Czy Sanktuarium spełnia to zadanie? Czy przybywają ludzie, aby tutaj upraszać łaski dla swych rodzin?
Ustanawiając Sanktuarium biskup powiedział, że mamy objąć troską rodzinę w wielu jej wymiarach. Każdego miesiąca modlimy się więc w intencjach rodziny. Dniem poświęconym świętemu Józefowi jest wtorek. Dlatego w każdy pierwszy wtorek miesiąca modlimy się w intencji rodziny, w drugi - w intencji daru potomstwa i szczęśliwego rozwiązania, w trzeci - modlimy się w intencji osób, które podjęły duchową adopcję dziecka poczętego. Dodam, że prawie 450 osób podejmuje codziennie taką modlitwę. W czwarty wtorek - modlimy się w intencji ludzi pracy, ponieważ praca też wpisuje się w rodzinę, piąty - jeśli przypada w danym miesiącu - modlimy się w intencji Kościoła powszechnego, ponieważ święty Józef jest Jego patronem.
Przed obrazem świętego Józefa klękają rodziny, które proszą o poczęcie dziecka. Mamy wiele świadectw i podziękowań, że po latach leczenia, wołania, prośby, dziecko poczęło się w rodzinie. Jeśli zdarzają się komplikacje podczas ciąży, to na klęczkach ludzie wypraszają łaski przed obrazem Świętej Rodziny. To jest przesłanie naszego Sanktuarium. Wiele łask ludzie otrzymują przez wstawiennictwo tego Patrona.
Mamy Rok świętego Józefa. Jak jest on przeżywany w parafii pod Jego wezwaniem?
Święty Józef jest patronem na współczesne czasy. Ten rok zobowiązuje nas do większego wołania do Boga przez wstawiennictwo tego świętego. Częściej klękamy więc przed Jego obrazem i prosimy o pomoc. Ofiarujemy pod Jego opiekę, nie tylko siebie, ale także swoje rodziny, domy, kłopoty, trudności, zdrowie, wszystkie lęki, dotykające nas nieszczęścia. Masz kłopot przyjdź do świętego Józefa. Z taką intencją rozpoczęliśmy ten Rok św. Józefa.
Jak będzie obchodzony w parafii?
Święty Józef nie powiedział żadnego słowa na kartach Pisma Świętego, ale modlimy się do niego w nowennie, litanii. Dlatego chcieliśmy Go przybliżyć w różnych aspektach. Na cały rok zaplanowaliśmy tematykę kazań, które będą głoszone przez wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Są to: św. Józef w pieśniach; św. Józef w malarstwie; św. Józef w literaturze; św. Józef w Biblii; św. Józef w nauczaniu Ojców Kościoła; św. Józef w liturgii Kościoła; św. Józef w życiu świętych; św. Józef ojciec rodziny; św. Józef w magisterium Kościoła; św. Józef patron ludzi pracy; św. Józef człowiek sprawiedliwy i uczciwy; św. Józef patron dobrej śmierci; św. Józef człowiek milczenia; św. Józef opiekun rodziny. Na koniec roku to wszystko będzie zebrane w całość i wydane w książce. Myślę, że będzie ciekawa.
Warto więc udać się w tym roku z pielgrzymką do świętego Józefa.
W ostatnim czasie z racji pandemii pielgrzymki zbiorowe nie są organizowane. Jednak indywidualnie lub rodzinami można przyjechać. Kościół jest duży i z racji powierzchni, więcej osób może się w nim zmieścić.
Wiele ludzi przybywa do świętego Józefa na modlitwę o uzdrowienie, która jest w każdy drugi wtorek. Prowadzi ją ks. Piotr Białek. Najpierw jest nowenna do św. Józefa, msza święta, wystawienie Najświętszego Sakramentu, kiedy modlimy się w różnych intencjach. To sprawia, że przyjeżdżają do nas ludzie nie tylko z miasta, diecezji kieleckiej, ale także z sąsiednich diecezji i województw. W każdy wtorek wprowadziliśmy godzinną adorację, która polega na cudownym milczeniu, tak jak milczał święty Józef. Kilkaset ludzi przed Jego obrazem modli się w ciszy polecając różne intencje patronowi naszego kościoła.
Ważna jest także modlitwa indywidualna.
Tak. Przy ołtarzu Świętej Rodziny jest obrazek z modlitwą. Wiele osób zabiera go ze sobą, a później modli się w intencji swoich rodzin. Tą modlitwę można odmawiać przy każdej okazji: w domu, w pracy, w podróży. To sprawia, że scalamy parafię w modlitwie do świętego Józefa. Ciągle podkreślamy, że jeśli jest kłopot w rodzinie, za dużo nerwów, przekleństw, złości, odmawiaj modlitwę do świętego Józefa, a zobaczysz, że On wszystko poukłada we właściwy sposób.
Dziękuję za rozmowę.
Katarzyna Bernat
Audycji „Tak Wierzę” we wtorek, 16 marca o godz. 20.00 w Radiu eM Kielce.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl