Ks. Jarosław Czerkawski: Zespół Synodalny tworzą przedstawiciele różnych środowisk diecezji kieleckiej

Synod, według kodeksu prawa kanonicznego, jest zwołaniem biskupów całego świata, w celu omówienia ważnych spraw Kościoła – mówił ks. dr hab. Jarosław Czerkawski, Koordynator Zespołu Synodalnego Diecezji Kieleckiej i proboszcz Parafii św. Izydora w Kielcach - Posłowicach,  na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak wyjaśniał ks. Jarosław Czerkawski, obecny synod jest pierwszym ogólnokościelnym wydarzeniem, podzielonym na etapy.

– Pierwszyto etap diecezjalny, rozpoczęty 17 października, a potrwa on do kwietnia. Będzie się charakteryzował powoływaniem zespołów synodalnych i opracowaniem syntezy, którą zbierze episkopat – informował Koordynator Zespołu Synodalnego Diecezji Kieleckiej.

Kolejnym etapem synodu jest etap kontynentalny, zbierający wnioski z różnych krajów.

– Ostatni to etap powszechny, który odbędzie się w Rzymie, w 2023 roku. Wszystkie wypracowane wnioski zostaną podsumowane. W skład zespołu synodalnego naszej diecezji wchodzą osoby reprezentujące cały przekrój życia Kościoła. Ich działania będą polegały na dokonaniu syntezy tego, co wypracują zespoły w poszczególnych parafiach. – powiedział ks. Jarosław Czerkawski.

tekst za: em.kielce.pl

>> Posłuchaj całej audycji