Krzyż Pana Jezusa Konającego znajdujący się w sanktuarium w Pacanowie pochodzi z XII w. Parafia powstała w 1109 r. O tym wyjątkowym miejscu opowiadał ks. Leszek Domagała, kustosz Sanktuarium i proboszcz parafii św. Marcina w Pacanowie.
W parafii nie zachowały się jednak żadne zapisy, skąd pochodzi krucyfiks. – Według legendy, Wisłą płynęły trzy krzyże. Jeden został wyłowiony koło Krakowa i znajduje się u ojców cystersów w Mogile, drugi jest w Warszawie, w archikatedrze świętego Jana, a trzeci u nas – mówi ksiądz Leszek Domagała.
Burzliwa historia Polski odbijała się także na dziejach parafii. Kościół był wiele razy palony i dewastowany, między innymi przez Tatarów i Szwedów. Ale największe pożary odnotowano w XX wieku. W 1906 roku świątynia cała spłonęła, ale kaplica, w której znajdował się krzyż, ocalała. Remont trwał 30 lat i w 1936 roku odbyła się konsekracja odbudowanego kościoła.
Jednak niedługo mieszkańcy Pacanowa niedługo mogli się nim cieszyć. W 1945 roku przez tę okolicę przebiegała linia frontu. Podczas ostrzału artyleryjskiego jeden z pocisków zniszczył kościół. Od wysokiej temperatury były nawet powykręcane pręty kraty oddzielającej świątynię od kaplicy Pana Jezusa, ale krzyż cudownie ocalał. Inny pocisk trafił w wieżę, ale… nie wybuchnął. Na pamiątkę został wmurowany w ścianę kościoła i do dziś można go oglądać.
Również Sowieci po wkroczeniu chcieli zniszczyć kaplicę. – Dwóch żołnierzy usiłowało zdjąć krzyż i zniszczyć figurę Chrystusa. Jednak kiedy wyciągnęli ręce po krucyfiks, oślepiła ich nadzwyczajna światłość. Przerażeni zaniechali swych zamiarów. Później wśród czerwonoarmistów rozeszła się wieść, że w Pacanowie jest mocny Bóg – opowiada ksiądz proboszcz.
Wizerunek Chrystusa w Pacanowie otaczany jest kultem od wieków. Najstarsze świadectwa łask doznanych za jego pośrednictwem pochodzą z XVII wieku. Liczne wota zawieszone przy krzyżu świadczą o wysłuchanych modlitwach.
Papież Benedykt XVI w 2009 roku wyniósł świątynię do godności Bazyliki Mniejszej. W diecezji kieleckiej jest jedną z czterech mających tę rangę po Kielcach, Miechowie i Wiślicy. – Pacanowskie sanktuarium można odwiedzać codziennie i pomodlić się przed figurą Pana Jezusa Konającego. W każdy piątek jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, Droga Krzyżowa i Msza święta – zaprasza ks. Leszek Domagała.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl