Ks. Łukasz Zygmunt: Misje ewangelizacyjne Kościoła katolickiego przyczyniają się do budowania pokoju na świecie

„Rola misji pokojowych w budowaniu bezpieczeństwa Polski, Europy i świata to temat konferencji zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach oraz Fundację imienia Stefana Artwińskiego.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały dwa rodzaje misji pokojowych, które prowadzone są za pomocą różnych metod i środków, ale przyczyniają się do utrzymania bezpieczeństwa i pokoju na świecie: misje wojskowe i misje ewangelizacyjne Kościoła katolickiego. Prelegentami byli: mjr Arkadiusz Radziński z CPdMZ oraz ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej.

Mjr Arkadiusz Radziński przedstawił misje pokojowe, jakie realizuje Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. - CPdMZ przygotowuje wszystkich: wojskowych i cywilów, wyjeżdżających na misje do różnych krajów na świecie. Niezwykle ważne jest poznanie kultury, mentalności i zwyczajów innych narodów, aby wzbudzić ich zaufanie i móc prowadzić z nimi dialog - mówił mjr Radziński.

Ks. Łukasz Zygmunt opowiedział o misjach Kościoła katolickiego i udziale w nich diecezji kieleckiej. - Misjonarze przynoszą Jezusa Chrystusa. Wszędzie tam, gdzie pracują powstają kościoły, a wokół nich budowana jest infrastruktura, szkoły, szpitale. Misjonarze niosą nadzieję i przekaz Ewangelii - mówił. Ksiądz Łukasz wspomniał też o wielkich misjonarzach jakimi byli święty Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty oraz o tych, którzy ponieśli śmierć męczeńską w różnych posługując drugiemu człowiekowi.

Uczestnicząca w spotkaniu młodzież pytała między innymi o to, jak postrzegana jest Polska dzięki misjom. - Polacy: świeccy i duchowni są bardzo cenieni w innych krajach. Mam wiele pozytywnych świadectw. Poza tym misjonarze, to polscy patrioci wszędzie tam, gdzie posługują mówią o naszej Ojczyźnie - mówił ks. Łukasz Zygmunt. - Nie spotkałem się z sytuacją, aby polskie wojsko było źle potraktowane przez miejscową ludność. Zawsze nawiązywaliśmy dobry kontakt - potwierdził mjr Arkadiusz Radziński.

Konferencja odbyła się na Wzgórzu Zamkowym. Prowadziła ją redaktor dr Katarzyna Bernat.

tekst za: em.kielce.pl