Ks. Łukasz Zygmunt w Kazimierzy Wielkiej: Święta Rita to ekspertka od cierpienia

Wielu pielgrzymów uczestniczyło we Mszy św. ku czci św. Rity, sprawowanej w jej liturgiczne wspomnienie, w Kazimierzy Wielkiej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Łukasz Zygmunt – Dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej.

Przed Mszą św. odmówiono Koronkę do św. Rity, następnie wszystkich zebranych powitał ks. proboszcz Janusz Mularz, który wyraził radość z tego, że kult św. Rity rozwija się w parafii już od 7 lat i co miesiąc gromadzi wielu parafian i pielgrzymów.

W homilii ks. Łukasz Zygmunt mówił o łaskach, które można wyprosić u Boga za wstawiennictwem św. Rity. – Ileż intencji, wypisanych jest przez ludzi, którzy doznali łask dzięki św. Ricie? Ileż jest łask, którymi obdarowuje nas św. Rita, wypraszając je u Boga miłosiernego? Ona jest najskuteczniejszą patronką od spraw beznadziejnych.

Kaznodzieja podzielił się pięknym świadectwem wspominając, że przyjechał do Kazimierzy Wielkiej podziękować za dar abstynencji swojego znajomego, którego trzy lata temu zawoził na leczenie. – On jest z nami tutaj na modlitwie, bo dziękuje za trzeźwość.

Ks. Zygmunt wspomniał o Światowych Dniach Młodzieży, które w 2005 r. odbyły się w Kolonii, a w których uczestniczył razem z 50-osobową grupą młodzieży z Kazimierzy Wielkiej. – Papież Benedykt XVI powiedział wtedy, że święci są reformatorami, bo reformują miłością, dobrocią i tym, że orędują za nami u Boga.

– Święta Rita to ekspertka od cierpienia – mówił dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej przywołując jedną z wypowiedzi św. Jana Pawła II. – W jej życiu wiele jest cech bardzo budujących, czyli takich, których potrzeba każdemu z nas (…). Świat się zmienił, ale ludzie się nie zmienili. Pozostali tacy sami ze swoimi problemami i radościami.

Ks. Łukasz Zygmunt wspomniał również o tym, że św. Rita zawsze była posłuszna swoim przełożonym. – Wykonywała wszystkie prace, które jej zlecali jej przełożeni. Jest więc dla nas wzorem posłuszeństwa.

Na koniec kaznodzieja przestrzegał przed narzekaniem. – Nasza Święta miała wiele powodów do narzekania, a tego nie robiła, a dzisiaj jakże często słyszymy narzekanie. Rita przyjmowała wszystko ze spokojem, bo była pewna, że w każdym wydarzeniu w życiu jest obecny Bóg.

Kult św. Rity jest bogaty w przesłania i symbole, ale dwa są najbardziej wyraźne: kolec z korony cierniowej symbolizuje ludzkie życie pełne cierpienia i bólu, zaś kwitnąca róża jest symbolem nadziei na przezwyciężenie trudności. Na zakończenie Mszy św. odbył się obrzęd poświęcenia róż oraz odśpiewano Litanię do św. Rity.

We Mszy św. uczestniczyli licznie zebrani parafianie oraz pielgrzymi z następujących miejscowości: z parafii Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej, Hebdowa, Cudzynowic, Gorzkowa, Topoli, Działoszyc, Skalbmierza, Proszowic, Zaborowa, Koszyc, Śmiłowic, Chmielnika, Klimontowa, Bobina, Żelichowa, Książnic Wielkich, Krzyżanowic, Chrobrza, Kazimierzy Małej i parafii Nawiedzenia NMP w Pińczowie.

Każdego 22 dnia miesiąca (od maja 2016 r.) w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odbywają się modlitwy za wstawiennictwem św. Rity i są święcone róże. - W czasie Mszy św. modlimy się za wszystkich czcicieli św. Rity, o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa oraz za wszystkich cierpiących na choroby nowotworowe. Po Mszy św. można oddać cześć relikwiom św. Rity - mówią duszpasterze.

xmhas

Foto: Ks. Marcin Bączek