Ks. Marek Mrugała: Naszym zadaniem jest być zawsze ze strażakami

O posłudze kapelana strażaków opowiada ks. Marek Mrugała, wojewódzki kapelan Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz proboszcz i budowniczy kościoła św. Kazimierza w Bilczy.

- Jako kapelani Państwowej Straży Pożarnej bierzemy udział w takich uroczystościach, jak otwarcie nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej, ale także związanych z poświęceniami sprzętu pożarniczego czy strażnic. Sprawujemy Msze Święte w intencji strażaków z racji różnych rocznic i świąt, zwłaszcza w dniu świętego Floriana – podkreśla.

Strażaccy duszpasterze biorą także udział w uroczystościach związanych z życiem rodzinnym swoich podopiecznych. - Bierzemy udział w ślubach strażaków, czasami zdarza nam się też chrzcić ich dzieci. Modlimy się także za nich podczas pogrzebów – wymienia ks. Marek Mrugała.

Ważną częścią służby kapelana jest także duchowa pomoc w trudnych sytuacjach. - Rolą kapelana jest pomoc w różnych sytuacjach stresowych. Wspomagamy psychologów, jesteśmy z tymi, którzy nas potrzebują. A czasami potrzebują nawet zwykłego przytulenia. Mężczyzna, który przeżywa takie sytuacje podczas akcji ratowniczo-gaśniczych jest często bezsilny, więc często potrzebuje uścisku dłoni, przyjaznego spojrzenia, wspólnej modlitwy - dodaje kapelan.

tekst za: em.kielce.pl