Ks. Marek Podyma: Święty Brat Albert wzywa nas do pomocy ubogim

- Święty Brat Albert to wyjątkowy święty, dla mnie wielki ideał. W bardzo konkretny sposób staram się nawiązywać do jego postaci - mówił ks. Marek Podyma, proboszcz Parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak opowiadał ksiądz Marek Podyma, podczas posługi jako wikariusz w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku - Zdroju, urządzał salę katechetyczną w poklasztornym budynku. Nadano jej imię właśnie Adama Chmielowskiego, czyli św. brata Alberta.

- Cała historia św. Adama Chmielowskiego pokazuje jego niezwykłą postać i osobowość. Uczył się w szkole kadetów, gdzie odnosił ogromne sukcesy, jednak zrezygnował ze swojej kariery na rzecz pomocy ubogim. Teraz jest patronem wszelkich dzieł miłosierdzia – podkreślał.

Przykładów wspomnianych dzieł nie brakuje w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju.

- Jednym z nich jest Caritas, ta instytucja towarzyszyła mi przez większość pobytu w parafii. Pojawiła się również Wspólnota św. Brata Alberta, czyli grupa ludzi chcąca żyć ideą św.  Adama Chmielowskiego. Przy parafii powstała również Izba Chleba, to kwintesencja tego czego nauczał święty, by być „dobrym jak chleb” – dodał ks. Marek Podyma.

17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.

tekst za: em.kielce.pl

>> Posłuchaj całej audycji