Drugim co do wielkości ośrodkiem duszpasterskim Polskiej Misji Katolickiej we Francji jest francusko-polska parafia św. Trójcy w Lyonie, z której korzysta wielu młodych Polaków – powiedział pracujący tam ks. Michał Glin. Od 3 miesięcy powstaje także ośrodek dla Polaków w Clermont-Ferrand.
2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
„Większość ośrodków, które prowadzi Polska Misja Katolicka we Francji, jest dwujęzyczna, francusko-polska. Bardzo często Polacy przynależący do tych ośrodków mieszkają nawet 100-150 km od konkretnego kościoła, do którego przypisana jest polska parafia” – powiedział PAP ks. Michał Glin.
Zastrzegł, że wyjątkiem jest parafia pw. Wniebowzięcia NMP na „Concorde” w Paryżu, która jest typowo polska.
Drugim co do wielkości ośrodkiem polskiego duszpasterska Polskiej Misji Katolickiej we Francji jest francusko-polska parafia św. Trójcy w Lyonie, która mieści się w dzielnicy muzułmańskiej.
„Charakteryzuje się ona tradycyjnym duszpasterstwem. Obok Mszy świętej jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 23.00, nabożeństwo różańcowe oraz spowiedź. Z kościoła korzysta bardzo wielu Francuzów, którzy przyjeżdżają do nas z całego miasta” – powiedział duchowny.
Wyjaśnił, że w języku polskim eucharystie sprawowane są w niedzielę i święta. W te dni prowadzona jest katecheza dla dzieci. „Natomiast w tygodniu odbywają się spotkania biblijne dla dorosłych oraz dla sześciu chórów, które animują liturgię” – powiedział ks. Glin. Dodał, że przy konsulacie generalnym RP w Lyonie jest także polska szkoła im. Mikołaja Kopernika. Ks. Glin prowadzi tam katechezę oraz uczy języka polskiego.
Duchowny zwrócił uwagę, że polską wspólnotę tworzy głównie starsze pokolenie, które przyjechało do Francji 40-50 lat temu w poszukiwaniu pracy oraz tzw. młoda emigracja, czyli ich dzieci. Są oni już dwujęzyczni i często w mieszanych małżeństwach. „Do pierwszej Komunii św. przygotowuje się w tym roku 10 dzieci, a w ubiegłym było ich ponad 20. Natomiast do bierzmowania przystąpi w tym roku 14 młodych” – poinformował.
Jest zadowolony, że do parafii św. Trójcy przychodzi bardzo dużo młodzieży. „Lyon jest ośrodkiem akademickim, więc wielu młodych z Polski przyjeżdża tu w ramach programu Erasmus. Mimo że są tu zaledwie na kilka miesięcy, często uczestniczą w życiu religijnym wspólnoty, angażując się w różne duszpasterstwa” – powiedział ks. Glin.
Podkreślił, że jednym z ważnych elementów duszpasterstwa wśród polskiej emigracji jest kultywowanie rodzimych tradycji. „Wierni bardzo cenią sobie spowiedź i mszę w polskim języku oraz typowo polskie nabożeństwa takie jak: Gorzkie Żale, majowe czy czerwcowe. Udział w niedzielnej liturgii dla wielu z nich jest także okazją do podtrzymywania kontaktu z rodakami na emigracji, wymiany doświadczeń oraz poszerzania wiedzy o Polsce i naszej kulturze” – powiedział ks. Glin.
„W niedzielę, 5 maja mamy np. polonijną pielgrzymkę do Bazyliki Notre-Dame de Fourviere w Lyonie, gdzie jest kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Corocznie bierze w niej udział ok. 300 rodaków m.in. z Saint-Étienne, Gleizé czy Grenoble” – zapowiedział duchowny.
Poinformował, że od trzech miesięcy powstaje także dla ok. 80 Polaków nowy ośrodek duszpasterski w Clermont-Ferrand, ok. 180 km od Lyonu.
„Są to przeważnie małżeństwa z 10-20-letnim stażem, które przyjechały do miasta razem z dziećmi w ramach kontraktu do pracy w firmie produkującej opony. I to oni sami poprosili nas o duszpasterstwo” – powiedział ks. Glin. Przyznał, że na razie dojeżdża tam raz w miesiącu i odprawia mszę św. „Jeżeli jednak będą dodatkowi księża w Polskiej Misji Katolickiej we Francji, to na miejscu powstanie parafia” – zapowiedział.
Powiedział też, że w parafiach dużą rolę odgrywają osoby świeckie, czego jeszcze nie ma w takim wymiarze w Polsce. „Tutaj ksiądz zajmuje się przede wszystkim posługą sakramentalną i koordynowaniem pracy duszpasterskiej” – wyjaśnił duchowny.
Ocenił, że „nieprawdziwa jest także teza, iż +chrześcijaństwo we Francji zamiera+”. „Na nasze nabożeństwa i do spowiedzi przychodzi często dużo więcej młodych Francuzów niż Polaków uczestniczących w naszym kraju w mszach św. czy korzysta z sakramentu pokuty i pojednania” – stwierdził ks. Glin.
Zaznaczył, jeśli ktoś we Francji deklaruje się jako wierzący katolik, to także jest mocno zaangażowany w życie wspólnoty”. “Naszą parafię tworzą osoby z różnych krajów. Wielu Francuzów to dziś Hindusi, Afrykańczycy, Wietnamczycy, Włosi czy osoby ze Stanów Zjednoczonych” – dodał.
Przedstawiciele PMK i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich wchodzą w skład powołanej w 1992 r. Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. Spotyka się ona raz do roku, obrady koncentrują się na aktualnych wyzwaniach duszpasterskich.
W 2020 r. powstała też przy Delegacie KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej – Polonijna Rada Rodziny, zrzeszająca przedstawicieli duszpasterstwa małżeństw i rodzin z krajów europejskich.
Największymi ośrodkami polonijnymi po Stanach Zjednoczonych, gdzie ponad 9,6 mln osób deklaruje polskie pochodzenie są Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Kanada. W Europie najwięcej rodaków mieszka w niemieckim Zagłębiu Ruhry – blisko 1 mln oraz w metropoliach Londynu i Paryża. Z roku na rok wzrasta także liczba Polaków pracujących w Norwegii – wynika z informacji przekazanych przez Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji działające przy Konferencji Episkopatu Polski.
Wśród Polonii posługuje obecnie ok. 2 tys. kapłanów, z tego w państwach Europy Zachodniej blisko 800 duchownych. Eucharystie celebrowane są w ok. 1,5 tys. ośrodkach duszpasterskich.
We Francji posługuje obecnie 83 księży z Polski.
tekst za: polskifr.fr
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl