Ks. Piotr Pochopień wspomina wizytę w Polsce

Na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej wpłynęło podziękowanie od ks. Piotra Pochopienia, naszego misjonarza pracującego w dalekiej Brazylii. Zachęcamy do lektury.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Serdecznie pozdrawiam z Ziemi Brazylijskiej!

Na wstępie chciałbym wszystkim podziękować za każdą modlitwę, spotkanie, wyraz życzliwości, gościnność i pomoc materialno-finansową podczas mojego majowego urlopu. Bóg zapłać.

W pierwszych dziesięciu dniach maja razem ze mną w Polsce, był Biskup Amilton Manuel da Silva – biskup diecezji, gdzie od 12 lat posługuję jako misjonarz i ks. Zdzisław Nabiałczyk pochodzący z naszej diecezji, a od 34 lat pracujący w Brazylii. Przez te 10 dni chcieliśmy jak najwięcej pokazać biskupowi Amiltonowi, dlatego czas był bardzo intensywnie wypełniony. Biskup Amilton przybył do naszej diecezji na zaproszenie Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego i przez cały pobyt mieszkał wraz z ks. Zdzisławem w Domu Biskupim w Kielcach – za co serdecznie dziękuję.

Udało nam się także odwiedzić kilka parafii, pokazać ważne miejsca z naszej historii polskiej i odbyć wiele wspaniałych spotkań. Biskup Amilton uczestniczył w uroczystościach 3 maja na Jasnej Górze, 5 maja na Świętym Krzyżu, 7 maja w odpuście patronki Kielc w katedrze kieleckiej i 8 maja w odpuście w kościele na Barwinku. Podczas pobytu musiał się znaleźć czas na Eucharystię i spotkanie w naszym kieleckim seminarium i w Domu Księży Emerytów.

Na zakończenie pobytu Biskup Amilton i ks. Zdzisław Nabiałczyk otrzymali z rąk kard. Stanisława Dziwisza relikwie krwi św. Jana Pawła II. Biskup Amilton Manuel da Silva wrócił do Brazylii ze wspaniałymi przeżyciami z ziemi polskiej i wielką wdzięcznością za każdą chwilę spędzona na naszej ziemi ojczystej i za każdy dar otrzymany do Brazylii.

Po powrocie do mojej parafii Laranjal – Pr, rozpoczęły się przygotowania do uroczystości odpustowych patrona parafii Św. Piotra Apostoła. Wierni uczestniczyli w 9-dniowej nowennie przygotowującej do uroczystości, a ja między czasie odwiedziłem 87 chorych (z ciekawości sprawdziłem jaki zajmie mi to dystans – zrobiłem podczas tych odwiedzin 673 km.).

Mszy św. odpustowej przewodniczył Biskup Amilton da Silva, wspólnie koncelebrowali polscy kapłani, którzy posługują w tej diecezji Guarapuava: ks. Marek, ks. Roman, ks. Mirosław, ks. Zdzisław i ks. Tadeusz.

Uroczystości rozpoczęły się przy bramie wjazdowej do miasta, gdzie zostały poświęcone figury Jezusa Miłosiernego i Św. Piotra Apostoła, i nastąpił Akt zawierzenia Miasta, Gminy i Parafii.

Następnie uroczysta procesja udała się  do kościoła, Msza Św. i wspólny obiad. Po obiedzie była zabawa taneczna.

W tym dniu zostały wprowadzone relikwie bł. Karoliny Kózkównej, która stała się patronką naszej młodzieży. Dziękuję ks. kustoszowi Zbigniewowi Szostakowi za dar relikwii i biskupowi Janowi za pomoc w ich pozyskaniu.

Serdecznie jeszcze raz pozdrawiam z pamięcią w modlitwie!

ks. Piotr Pochopień
MISJONARZ Z BRAZYLII

Wizyta u Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego
Msza św. w kieleckiej katedrze