Co roku w Polsce przeprowadzanych jest ponad tysiąc aborcji. Zdecydowana większość z nich to aborcja eugeniczna związana z niepełnosprawnością nienarodzonego dziecka. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznał ją jako nielegalną. O konieczności obrony życia mówił w rozmowie z Radiem eM Kielce ks. prof. Witold Janocha, dyrektor Domu św. Jana Pawła II w Kielcach–Pietraszkach.
Ksiądz profesor zwraca uwagę na znaczenie ludzkiego życia i to, że istnieje ono od samego poczęcia.
– Jeżeli wartość życia ludzkiego uznajemy jako nadrzędną i najwyższą na ziemi, wówczas jego ochrona należy się każdemu człowiekowi od poczęcia. Istnieje dyskusja na temat samego początku ludzkiego życia i tego kiedy człowiek staje się człowiekiem. Zgodnie z nauką Kościoła, ale również innych dziedzin, człowiek od samego początku jest w pełni człowiekiem, chociaż nie do końca rozwiniętym. Jeśli tak, to ta ochrona należy się również i jemu. Potrzebne są więc regulacje, które będą broniły praw nie tylko matki, ale również najbardziej bezbronnych, czyli nienarodzonych dzieci – tłumaczy kapłan, który zauważa, że medycyna bywa zawodna.
– Diagnoza niepełnosprawności jest nie do końca doprecyzowana. Jak wskazują sami lekarze, w wielu przypadkach jest to prawdopodobieństwo, a nie pewność. Mamy wiele świadectw kobiet, u których zostało zdiagnozowane niepełnosprawne dziecko, a potem okazywało się, że tej niepełnosprawności nie było – dodaje.
Co roku w Polsce w wyniku aborcji eugenicznych zabijane jest około tysiąc dzieci.
– W zdecydowanej większości mamy do czynienia z osobami, które mają zdiagnozowany Zespół Downa. Wiemy jednak doskonale, że te osoby potrafią doskonale funkcjonować bez większych problemów. Czy mamy prawo decydować o tym, komu nie przysługuje prawo do życia? – pyta ksiądz profesor.
Jednak w kwestii obrony życia nie chodzi jedynie o wprowadzanie zakazów, ale również o realną pomoc dla rodzin, które wychowują niepełnosprawne dziecko.
– Chodzi o konkretną pomoc, tak aby rodziny nie czuły się osamotnione. To bowiem wielkie i trudne przeżycie dla kobiety, kiedy dowiaduje się o niepełnosprawności swojego dziecka. Tej traumy nikt do końca nie potrafi zrozumieć. Kościół i państwo muszą w tej sytuacji być bardzo blisko i wspierać je zarówno duchowo, jak i materialnie – przyznaje ks. Witold Janocha.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl