Ks. prof. Witold Janocha odznaczony medalem jubileuszowym 100-lecia KUL-u

Dnia 29 maja 2021 r., JM Ks. prof. Mirosław Kalinowski Rektor KUL, wręczył medale jubileuszowe 100-lecia KUL osobom zasłużonym dla rozwoju Uczelni, a szczególnie dyscypliny nauki o rodzinie. Jednym z uhonorowanych medalem został ks. dr hab. Witold Janocha, prof. KUL.

Ksiądz Witold Janocha od 14 lat wykłada w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, na kierunku nauki o rodzinie. W tym czasie pełnił funkcje dyrektora Instytutu Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej oraz kierownika Katedry Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością. Jego badania naukowe koncentrują się na zagadnieniu niepełnosprawności oraz rodziny. Ksiądz Profesor był kierownikiem dwóch projektów badawczych w ramach których zrealizował badania empiryczne nad religijnością osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz ogólnopolskie badania socjologiczne dotyczące udziału osób niepełnosprawnych w życiu Kościoła. Obydwa obszary badawcze nie zostały wcześniej rozpoznane i Ksiądz Profesor jest tutaj pionierem.

W swoim dorobku ma kilka monografie oraz kilkadziesiąt artykułów na temat niepełnosprawności i rodziny. Na szczególną uwagę zasługują monografie: „Poczucie sensu życia osób z niepełnosprawnością”, Kielce 2008; „Religijność osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Studium socjologiczno-pastoralne”, Lublin 2010; „Kobiecość a niepełnosprawność”, Lublin 2015 (współautor); „Duchowieństwo katolickie w Polsce wobec osób z niepełnosprawnością. Studium socjologiczno-pastoralne”, Lublin 2020.