Ks. Stanisław Kondrak podczas czuwania w Szczaworyżu: W domu matki zawsze jest najlepiej

W dniu 10 lipca 2024 r. – w 32-stopniowym upale – o godz. 18.30 rozpoczęło się 51 czuwanie maryjne w kościele św. Jakuba Starszego – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu. Parafianie przynieśli do kościoła i ofiarowali Matce Bożej Łaskawej piękne wianki i pachnące kwiaty.

Po odsłonięciu cudownego Obrazu oraz serdecznym powitaniu pielgrzymów przez ks. kanonika Stanisława Kondraka miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpoczęła się adoracja, w czasie której odśpiewano Litanię Loretańską.

Następnie pielgrzymi udali się na „dróżki” odmawiając trzecią część bolesną różańca, poprowadzoną przez Różę Różańcową ze Szczaworyża. Każda dziesiątka różańca poprzedzona była intencjami wypisanymi przez wiernych. Kopię cudownego obrazu Matki Bożej nieśli Rycerze Kolumba.

Lipiec to miesiąc, który nawiązuje, podobnie jak czerwiec do Święta Bożego Ciała. Czerwiec poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu, a w lipcu oddajemy cześć Najdroższej Krwi Chrystusa Pana. O tym też była czytana prelekcja.

Przed Mszą św. odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego za pielgrzymów i w ich osobistych prośbach.

O godzinie 20.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. Kazimierza Ćwierza z Buska-Zdroju, którą celebrowało 10 księży. W homilii ks. Ćwierz nawiązując do Ksiąg Starego Testamentu przypomniał proroka Ozeasza. „Pan Bóg wybrał Ozeasza i daje mu siłę aby kochał swą niewierną żonę mimo wszystko. W ten sposób prorok i jego życie jest obrazem miłości Boga. My mamy zawsze pamiętać o tym, jak ważne jest pierwsze przykazanie. Bez Boga czeka nas nieuchronny upadek. Pamiętajmy, kto jest prawdziwym Bogiem; nie złoty cielec, nie bożek, nie dobra doczesne”.

Również przed Apelem Jasnogórskim w krótkich słowach zwrócił się do pielgrzymów ks. Kazimierz Ćwierz. Po Apelu Jasnogórskim i błogosławieństwie ks. Stanisław Kondrak zaprosił wszystkich uczestników czuwania do  przejścia za ołtarz główny, aby oddać cześć relikwiom świętym.

Na zakończenie Ksiądz Proboszcz gorąco podziękował za wspólną modlitwę i zaprosił na kolejne czuwanie, które odbędzie się 14 sierpnia 2024 r. (początek o godzinie 18.30). Nie zabrakło także poczęstunku i słodkiego deseru, na który zaprosił wszystkich ks. Stanisław Kondrak, bo „w domu matki zawsze jest najlepiej”.