Tymi słowami ks. prałat Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy, zaprosił młodzież całego świata do Wiślicy podczas Światowych Dni Młodziezy, które są planowane w 2016 r. w Krakowie. Słowa te zostały skierowane do kard. Stanisława Dziwisza, który w sobotę, 7 września 2013 r. przewodniczył Sumie Odpustowej w wiślickiej Bazylice i wprowadził relikwie krwi bł. Jana Pawła II.
Kard. Dziwisz zapytał: - "A papieża nie zapraszacie?" Wtedy ks. Stępień poprawił swoje zaproszenie: - "Wiślica serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież, na Waszą Eminencję i na Papieża Franciszka podczas Światowy Dni Młodzieży w 2016 r." Słowa te zostały przyjęte gromkimi oklaskami przez wszystkich uczestniczących we Mszy św.
Ks. Stępień w swoim przemówieniu nawiązał także do 1050 rocznicy Chrztu Polski, która przypadnie w 2016 r.: - "W roku 2016 Polska będzie wspominać kolejną rocznicę chrztu św. Jakie miejsce byłoby lepsze dla świętowania tego jubileuszu, niż Wiślica! gdzie wg. historyków już w 880 roku św. Metody, albo jego uczniowie udzielali chrztu".
mhas
PONIŻEJ PUBLIKUJEMY PEŁNY TEKST PODZIĘKOWAŃ:
Eminencjo, Najdostojniejszy Księże Kardynale!
Drodzy bracia i siostry obecni na tej uroczystości!
Kiedy w 1966 roku kościół w Polsce obchodził 1000-lecie Chrztu Świętego także Wiślica była jednym z ważnych miejscem, gdzie odbywały się uroczystości milenijne. Prymas Wyszyński mówił w homilii: „Szczęśliwie pomyślano, by dla uwieńczenia 10 wieków chrześcijaństwa w ziemi wiślickiej, była ukoronowana przez nas, imieniem Ojca świętego, Madonna Łokietkowa, tak przez was umiłowana i czczona, bodaj najstarszy w tej prastarej ziemi świadek miłości ludu polskiego do Maryi, Bogurodzicy Dziewicy.”
Dzisiaj jako kustosz, pragnę wyrazić moją wdzięczność, że znowu to miejsce zostaje uhonorowane; przez przybycie relikwii bł. Jana Pawła II i przez obecność Jego Eminencji.
Chociaż sama Wiślica, z zasobnego grodu i księstwa, które kiedyś liczyło do 40 tys. mieszkańców, skurczyła się do niewielu ponad 400 mieszkańców, to jednak pragniemy dzisiaj nie oglądać się „wstecz” ale patrzeć do przodu. W roku 2016 Polska będzie wspominać kolejną rocznicę Chrztu św. Jakie miejsce byłoby lepsze dla świętowania tego jubileuszu, niż Wiślica! gdzie wg. historyków już w 880 r. św. Metody, albo jego uczniowie udzielali chrztu.
Wiemy, że w 2016 r. przybędzie do Polski młodzież na światowy dzień młodzieży. Już dzisiaj pragnę oświadczyć, że Wiślica serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież i na Jego Eminencję, który kieruje organizacją Światowych dni młodzieży.
(W tym miejscu Kardynał zapytał, czy nie zapraszamy papieża Franciszka? Odpowiedziałem, że przez skromność o tym nie mówię, ale oczywiście zapraszamy)
Niech Wiślica będzie na nowo miejscem odkrywania łaski Chrztu Świętego. Niech stanie się miejscem pielgrzymek i kościołem stacyjnym, gdzie młodzi będą mogli, jak bł. Jan Paweł II, powierzyć swoje życie Matce Bożej. Ona umocni ich młodzieńcze pragnienia i powie jak do króla Łokietka „wstań, ufaj, zwyciężysz”. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za obecność i przekazuję to gorące zaproszenie dla młodych do Wiślicy, na ręce Jego Eminencji.
Obecnie pragnę krótko podziękować wszystkim tu obecnym: prałatom i kanonikom - członkom kapituł kieleckiej, miechowskiej i wiślickiej, Rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc, obecnym kapłanom i wiernym świeckim. Dziękuję przedstawicielom parlamentu i władz samorządowych oraz wszystkim pielgrzymom. Dziękuję przedstawicielom mediów za ich obecność i pracę. Dziękuję policji, jednostkom OSP, orkiestrze i chórowi, dziękuję ministrantom, oraz całej asyście i wszystkim, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystość.
PEŁNY TEKST POWITANIA:
Eminencjo, Najdostojniejszy Księże Kardynale!
Czcigodni Księża Prałaci i Kanonicy, przedstawiciele kapituły Kieleckiej i Miechowskiej,
Czcigodni Prałaci i Kanonicy kapituły wiślickiej,
Dostojny Księże Rektorze i przedstawiciele Seminarium,
Drodzy Kapłani obecni na uroczystości,
Panie Pośle, panie Starosto, panie Wójcie,
Przedstawiciele telewizji, radia i środków masowego przekazu,
Drodzy pielgrzymi i parafianie Wiślicy!
Dnia 17 lipca 1966 ro., trwały obchody uroczystości milenijnych chrztu Polski. Jeden z etapów odbywał się w Wiślicy. Prymas kard. Wyszyński zapisał w swoim notatniku: ”Godzina 11.30 - Stajemy w Gorysławicach, gdzie oczekuje wielka rzesza ludzi. Tutaj, na przedmieściu Wiślicy - pisze Prymas - odbędzie się uroczystość koronacyjna. Miłe powitanie przez Kapitułę Wiślicką, dzieci, duchowieństwo i wielką rzeszę wiernych.(...) Dopraszam do współpracy metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę i biskupa Jaroszewicza. Arcybiskup Wojtyła odprawia celebrę pontyfikalną, a ja głoszę kazanie milenijne (330 w tym roku).”
Mija kilka lat, jest dzień 1 września 1974 r. Ks. prałat Stanisław Kamiński zanotował w kronice parafialnej. „Jubileusz 50-lecia wznowienia kapituły kolegiackiej. W uroczystości wzięli udział kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, Biskupi kieleccy i 60 księży.”
Od tego dnia minęło prawie 40 lat i dzisiaj znowu witamy cię Eminencjo w progach naszej świątyni, gdzie króluje Matka Boża Uśmiechnięta. Mówię znowu, bo wtedy byłeś już obecny u boku kardynała Wojtyły, dyskretnie ukryty w jego cieniu. Mamy na to dowód w postaci fotografii. Pragnę dzisiaj serdecznie przywitać Cię w imieniu Kapituły Wiślickiej, zgromadzonych kapłanów, pielgrzymów i wszystkich parafian Wiślicy. Witamy cię jako naszego metropolitę i jako wiernego świadka życia i świętości bł. Jana Pawła II.
1 października 2004 r., nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II, nadał tej starożytnej świątyni godność Bazyliki Mniejszej. Odtąd, w relikwii swojej krwi, pozostanie w kościele, który tak wiele mu zawdzięcza. Dlatego wyrażam ogromną wdzięczność, że Eminencja nie tylko zechciał przekazać nam relikwie bł. Jana Pawła, ale dzisiaj osobiście przewodniczy tej uroczystości. Bardzo proszę o ofiarowanie Mszy świętej w intencji odnowienia i umocnienia wiary w naszej parafii. Wszystkich proszę, abyśmy modlitwą objęli także intencje pp.Franciszka: o pokój dla mieszkańców Syrii.
ks. prał. Wiesław Stępień
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl