Ks. Tomasz Rusiecki uczestniczył w Rzymie w Kongresie Wikariuszy Biskupich

Międzynarodowy Kongres Wikariuszy Biskupich i Delegatów ds. Życia Konsekrowanego, zorganizowany przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, odbył się w Rzymie w dniach 28-30 października 2016 r.

Zadanie, jakie postawił sobie Kongres, zawiera się w temacie: „Funkcja i rola wikariusza biskupiego wobec życia konsekrowanego”. Przewodniczył mu Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. João Braz de Aviz.

Kongres rozpoczął się w piątek, 28 października br., w godzinach przedpołudniowych w Auditorium Augustinianum, by o godz. 12.00 jego uczestnicy mogli wziąć udział w audiencji u Ojca Świętego Franciszka. W słowie skierowanym do uczestników Papież zwrócił uwagę na wartość życia konsekrowanego w Kościele oraz na troskę o jego tożsamość w różnorodności jego form i charyzmatów, o jego rozwój, wierność charyzmatowi i misji w Kościele powszechnym i partykularnym. Zaznaczył, że „życie konsekrowane jest darem dla Kościoła, rodzi się i wzrasta w Kościele oraz jest całkowicie ukierunkowane na Kościół”. Pamięć o tym jest punktem wyjścia do właściwego rozumienia życia konsekrowanego w Kościele przez same osoby konsekrowane jak i przez biskupów, kapłanów i świeckich.

Dalsza część Kongresu odbywała się w Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie. W obradach kongresowych podjęto refleksję nad dokumentem Mutuae relationes, opublikowanym w 1978 r. przez ówczesną Kongregację Zakonów i Instytutów Świeckich oraz Kongregację Biskupów oraz nad nowym jego wydaniem przygotowywanym przez Kongregację Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wraz z Kongregacją Biskupów. Wzajemne relacje w Kościele lokalnym i powszechnym między życiem konsekrowanym a innymi powołaniami winna cechować wzajemna odpowiedzialność i troska o wierność charyzmatowi poszczególnych dróg życia. Potrzebna jest zatem pogłębiona teologiczna wiedza i świadomość charyzmatu życia konsekrowanego w różnorodności jego form jak i eklezjalnego wymiaru życia konsekrowanego.

Konstytucja Apostolska Ojca Świętego Franciszka Vultum Dei quaerere, poświęcona żeńskiemu życiu kontemplacyjnemu, była przedmiotem refleksji i dyskusji w sobotnio-niedzielnych (29-30 października) obradach Kongresu. Zwrócono uwagę na bardzo ważną rolę życia kontemplacyjnego mniszek w Kościele, które jest dla niego darem szczególnym. Dar ten winien być pielęgnowany z wielką troską. Bardzo cenne dla uczestników były świadectwa dwóch mniszek o istocie, charyzmacie i codzienności ich życia kontemplacyjnego.

Ważnym zadaniem biskupa i wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego jest jego promocja i troska o życie konsekrowane, ponieważ reprezentuje ono w Kościele życie Jezusa dziewiczego, ubogiego i posłusznego oraz kontynuuje dynamikę Kościoła, jaką miał on od początku.

W Kongresie wzięło udział blisko 300 uczestników, w tym 5 wikariuszy biskupich z Polski.

Ks. Tomasz Rusiecki
WIKARIUSZ BISKUPI DS. INSTYTUTÓW ŻYCIA KONSEKROWANEGO
I STOWARZYSZEŃ ŻYCIA APOSTOLSKIEGO