„Święta Rita nie jest specjalistką w jednej dziedzinie, ale wszyscy, którzy przychodzą do niej w jakiejkolwiek potrzebie, do niej się zwracają o pomoc – tej łaski doznają” – mówił w Kazimierzy Wielkiej ks. prałat Zygmunt Pawlik – proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodziny we Włoszczowie.
Już po raz piętnasty w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej odbyły się comiesięczne modlitwy ku czci św. Rity. Wchodząc do kościoła - tradycyjnie już - każdy mógł sobie zakupić różę. Przed rozpoczęciem Mszy św. wszystkich zebranych powitał ks. proboszcz Janusz Mularz. Oprócz licznie zebranych kazimierskich parafian byli pielgrzymi z następujących parafii i miejscowości: Dortmund (Niemcy), Cudzynowice, Kościelec, Proszowice, Łęczna (koła Lublina), Działoszyce, Bartoszyce, Kielce, Topola, Sokolina, Krosno, Skalbmierz wraz z ks. kan. Marianem Fatygą oraz wierni z parafii Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej.
Mszę św. z ks. Zygmuntem Pawlikiem koncelebrowali: ks. Piotr Nocoń – wikariusz z Kostomłotów, ks. Robert Bańdur, który studiuje w Rzymie oraz księża wikariusze ks. Michał Haśnik i ks. Marian Pozierak.
W homilii ks. prałat Pawlik oparł swoje rozważania nad wezwaniem z Litanii do św. Rity: Pocieszycielko zasmuconych – módl się za nami. – „Chcemy zrozumieć, czym jest prawdziwe chrześcijańskie pocieszenie, jakie nam daje Bóg, ale również i patronka dzisiejszego spotkania”.
Ks. Pawlik zwrócił uwagę na doświadczenie smutku w naszym życiu. – „Któż z nas nigdy nie doświadczył strapienia? Kto nie cierpiał z powodu krzywdy, upokorzenia, doznanej niesprawiedliwości, czy ich skutków? – pytał kaznodzieja. „Utrapienie i smutek stają się więc nieodłącznym składnikiem naszego życia, którego nie da się w żaden sposób uniknąć”.
- „Pierwszym i najważniejszym źródłem naszego pocieszenia jest sam Pan Bóg. Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” – mówił ks. Pawlik. – „Nie możemy skupiać się na sobie i na swoich rozwiązaniach, ale mamy skupiać się na Bogu” – dodał.
Kaznodzieja nawiązał także do intencji, które już od piętnastu miesięcy gromadzą nas na modlitwie. – „Nigdy nie myślałem o tym, że trzeba będzie bronić małżeństwa i rodziny. Wiedziałem, że trzeba bronić wiary, zasad życia chrześcijańskiego, ale nigdy nie przychodziło mi do głowy, że może być problem z akceptacją normalnej, zdrowej rodziny, która żyje zgodnie z zasadą prawa naturalnego, które jest prawem Bożym. Dziś doświadczamy tego, jak wiele jest ataków na normalne rodziny (…). Modlimy się więc o wybór dobrej żony i męża, ale i o to, aby samemu dorosnąć do tego, aby być dobrym mężem, czy dobrą żoną” – mówił ks. Pawlik.
- „Modlimy się o dar macierzyństwa. Coraz więcej małżeństw ma problem, których sama medycyna nie jest w stanie rozwiązać, dlatego św. Rita jest wskazywana jako skuteczna pomoc (…). Modlimy się także za cierpiących na choroby nowotworowe. Z jednej strony medycyna cieszy się coraz większym sukcesem w walce z tą chorobą, z drugiej – coraz więcej osób jest skazanych na cierpienie i przedwczesną śmierć”.
Kończąc swoje rozważanie ks. Pawlik stwierdził, że „cierpienie towarzyszy każdemu z nas. Pragniemy się od niego wyzwolić. Musimy dostrzec cierpienie i smutek także u innych ludzi, aby stać się dla nich pomocą. Pocieszając innych, sami znajdziemy pociechę”.
Po Komunii św. nastąpiło poświęcenie róż i odśpiewano Litanię do św. Rity. Wychodząc z kościoła wszyscy zostali poczęstowani bułkami.
xmhas
NA KOLEJNE MODLITWY KU CZCI ŚW. RITY
ZAPRASZAMY JUŻ ZA MIESIĄC – 22 SIERPNIA O GODZ. 18.00.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl