Ksiądz Jerzy Popiełuszko - Patron Współczesnej Wolności

W roku 40. rocznicy męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki prośmy Boga o dar prawdy i wolności w sercach, w Ojczyźnie i na świecie – czytamy w Liście Pasterskim KEP.

W Liście Pasterskim Episkopatu Polski opublikowanym z okazji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, biskupi przypominają sylwetkę patrona Solidarności, prześladowanych chrześcijan, ludzi młodych, a także „społeczeństw zmagających się z totalitaryzmem, konsumpcjonizmem i chaosem wartości”.

Podkreślają, że „tam, gdzie docierał jego głos, tam system komunistyczny, rządzący strachem i manipulacją, tracił wpływy”. „Mimo udręczenia kapłan nie dawał się zastraszyć, co więcej – zyskał rangę moralnego autorytetu i symbolu wolności w Polsce i poza jej granicami” – czytamy w Liście pasterskim.

„W świecie księdza Jerzego Popiełuszki rozgrywał się spór o wartości. Komunizm fałszował historię, posługiwał się kłamstwem, przemocą, odbierał ludziom wolność. Spór o wartości wciąż trwa. Wolność bez Boga i bez prawdy staje się dziś pociągającą dla niektórych karykaturą wolności. Manipulacje wprowadzają chaos, podziały, nienawiść. Wciąż trzeba pokonywać lęk” – podkreślają biskupi.

„W roku 40. rocznicy męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki prośmy Boga o dar prawdy i wolności w sercach, w Ojczyźnie i na świecie. Prośmy również o kanonizację błogosławionego, skromnego kapłana z Podlasia, aby jego świadectwo dotarło do całego świata” – zachęcają biskupi w Liście Pasterskim.

BP KEP

>> List Pasterski KEP o bł. ks. Jerzym Popiełuszko

_______________

Zachęcamy także do zapoznania się z nową pieśnią, jaka powstała w naszej diecezji. Została ona skomponowana na okoliczność 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Treść pieśni jest nawiązaniem do słów bł. ks. Jerzego, wygłoszonych podczas jego pracy duszpasterskiej.

Muzykę do pieśni napisał Paweł Łukowiec, natomiast słowa ułożył ks. Jan Kaczmarek.

>> Zobacz więcej