Długowieczną tradycję ma odsłonięcie w Środę Popielcową pasyjnych scen ołtarza głównego w kościele Książnicach Wielkich, przypisywanego Witowi Stwoszowi. Na cały 40-dniowy czas Wielkiego Postu eksponowane są kwatery przypominające Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
Gotycki ołtarz główny należy do najpiękniejszych i najcenniejszych elementów wyposażenia kościoła Wniebowzięcia NMP w Książnicach Wielkich.
Jak informuje ks. prałat Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego, pochodzący z Książnic, na okres Wielkiego Postu zamykane są te części ołtarza, które przypominają „bardziej radosne” wydarzenia z życia Jezusa, aż do Jego męki, natomiast na czas Wielkiego Postu są one zasłaniane. Wówczas uwidacznia się osiem obrazów pasyjnych oraz sceny związane ze Zmartwychwstaniem.
Ołtarz w Książnicach Wielkich prawdopodobnie powstał w 1491 roku, na zmówienie proboszcza książnickiego – Mikołaja z Koprzywnicy. Został wyrzeźbiony przez Wita Stwosza lub przez jego pomocnika, malarza i snycerza Michała z Działdowa. Jest miniaturą ołtarza z Kościoła Mariackiego w Krakowie. Poza płaskorzeźbą w centrum – sceną Wniebowzięcia NMP, na poszczególnych kwaterach w formie osobnych obrazów, przypomina najważniejsze sceny z życia Maryi i Jezusa.
Co do autorstwa Wita Stwosza, nie ma wątpliwości monografista przedwojennej Kielecczyzny ks. Jan Wiśniewski oraz współczesny znawca przedmiotu prof. Zdzisław Kępiński z Poznania.
W 2009 r. ołtarz został odrestaurowany dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Książnice należą do najstarszych miejscowości w Polsce, jak pisze w „Księdze uposażeń diecezji krakowskiej” Jan Długosz.
W archiwaliach parafialnych zanotowana została informacja, według której parafia książnicka powstała ok. 1220 r., a być może Książnice posiadały już w XII w. drewniany kościół parafialny pw. św. Stefana, który mógł być zbudowany w tamtym czasie, gdy szerzył się kult świętego. W 1484 r. wzniesiony został nowy drewniany kościół. Budowlę wystawił pleban Mikołaj z Koprzywnicy.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w 1487 r. został konsekrowany przez biskupa krakowskiego Pawła.
Nowy kościół przetrwał blisko 200 lat. Na początku XVII w. miejscowy wikariusz ks. Piotr Gajski zbudował większą świątynię. Mniejsza nawa wraz z kaplicami była murowana, zaś większa, drewniana, została wzniesiona na murowanym fundamencie. Kolejna przebudowa nastąpiła w 1864 r. Części drewniane kościoła zostały zastąpione murami. Świątynia w prawie niezmienionej formie przetrwała do dnia dzisiejszego.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl